Najsłynniejsze potrawy kuchni dolnośląskiej. Z jakich dań są dumni mieszkańcy Wrocławia i okolic?

Legendarne kluski śląskie

Dolny Śląsk urzeka malowniczymi krajobrazami i różnorodnością turystycznych miejsc – od spacerowych tras, kopalń, jaskiń i historycznych zamków po miejskie atrakcje jak parki rozrywki, muzea czy zabytkowe budowle.

Dolny Śląsk to także doskonałe dania regionalne powstałe w wyniku połączenia różnych kultur i tradycji kulinarnych z Polski, Czech, Niemiec i Kresów. Odwiedzając ten region trzeba więc koniecznie poznać go „od kuchni” i wypróbować tego słynnego mariażu smaków.

Legendarne kluski śląskie

Potrawy Dolnego Śląska są znane w całej Polsce, bo kto nie słyszał o kluskach śląskich? Jest to jedna z najpopularniejszych potraw na Śląsku, z którą związana jest nawet legenda wrocławskiej szesnastowiecznej Bramy Kluskowej. Kluski przyrządza się bardzo łatwo – są to kulki z charakterystyczną dziurką, które robi się z ugotowanych ziemniaków.

Kultowe zrazy

Kultowe zrazy

Z kluskami śląskimi najlepiej komponują się potrawy z zawiesistym sosem, np. tradycyjne śląskie zrazy. W rozbite tłuczkiem i posmarowane musztardą mięso zawija się farsz z cebulki, ogórka kiszonego i boczku, a potem wszystko spina się wykałaczką, smaży i dusi w gęstym sosie. Smak dopełnia modra kapusta – słynny dodatek do dań mięsnych, przyrządzany na słodko-kwaśno z jabłkiem i boczkiem.

Uwielbiane śląskie niebo

Kulinarnym odkryciem na mapie Dolnego Śląska będzie „śląskie niebo” – danie, które zna każdy mieszkaniec tego regionu. Głównym składnikiem potrawy jest gotowane, uwędzone lub peklowane mięso wieprzowe, a także zamiennie świeża wieprzowina. Wszystko to polewa się sosem z suszonych owoców, również w dowolnych wariantach – mogą to być świeże lub suszone jabłka, gruszki, śliwki i morele. Danie jest więc tak różnorodne jak sam Śląsk. Śląskie niebo podaje się z kluskami na parze (buchtami) albo ziemniaczanymi.

Wrocławski żurek śląski

Wrocławski żurek śląski

Kuchnia wrocławska obfituje w słynne na całą Polskę dania czego przykładem jest żurek śląski. Nie wszyscy wiedzą, że ta znana potrawa pochodzi z okolic Wrocławia. Jest to gęsta i lekko kwaskowa zupa przygotowywana na bazie zakwasu żytniego, podawana z dodatkiem przeróżnych wędzonek i białej kiełbasy, doprawiana grzybami, śmietaną, czosnkiem i majerankiem i serwowana z ugotowanym na twardo jajkiem. Bardzo efektownym sposobem serwowania żurku jest podawanie go w wydrążonym bochenku chleba.

Słodkie ciasto drożdżowe z cynamonową kruszonką

Słodkie ciasto drożdżowe z cynamonową kruszonką

Typowym wrocławskim deserem, znanym już od kilku wieków jest ciasto drożdżowe z cynamonową kruszonką. Przepis nie zmienia się od pokoleń, a smak ciasta tak zachwycił swego czasu cesarza Prus, Wilhelma I, że na stałe zagościł na jego dworze. Sekret kruszonki polega na dodaniu do tradycyjnych składników, czyli roztopionego masła, mąki i cukru, wanilii i cynamonu, który dodaje niezwykłego smaku i aromatu. Następnie zagniata się wszystkie składniki i posypuje się je grubą warstwą kruszonki. Po upieczeniu można je jeszcze udekorować cukrem pudrem lub lukrem.

Świeży, faszerowany karp

Świeży, faszerowany karp

Przysmakiem wrocławian jest też faszerowany karp wyławiany z pobliskich stawów milickich. Farsz przygotowuje się z oddzielonego od ości mięsa karpia, moczonej w mleku bułki, świeżej natki pietruszki i przysmażonej cebuli. Następnie karpia zawija się w lnianą ściereczkę i gotuje w wywarze z warzyw.

Tradycyjny bigos wrocławski

Tradycyjny bigos wrocławski

Kolejnym śląskim przysmakiem, którego warto spróbować jest bigos wrocławski. Zdecydowanie różni się on w smaku od tradycyjnego polskiego bigosu. We Wrocławiu bigos robi się z czerwonej kapusty z dodatkiem kawałków mięsa wieprzowego: polędwicy, boczku i kiełbasy. Do potrawy dodaje się też rodzynki i jabłka, a także czerwone wino, co nadaje charakterystyczny i wyjątkowy smak, który odróżnia śląski bigos od powszechnie znanego dania na bazie kapusty i mięsa.

Czarne gołąbki prosto z polskich kresów

Wśród dolnośląskich dań warto wymienić też pochodzące z Kresów czarne gołąbki krużewnickie. Danie jest wizytówką Lubomierza i nawiązuje do popularnego filmu "Sami Swoi" i związanych z nim mitycznych Krużewnik. Ich nazwa wzięła się od ciemnobrązowego nadzienia z dodatkiem kaszy gryczanej. Gołąbki co roku przygotowuje się dla gości odbywającego się w Lubomierzu Festiwalu Filmów Komediowych.

Słynne pierogi z Chąstawy

Słynne pierogi z Chąstawy

Bardzo popularnym daniem na dolnośląskich stołach są również pierogi, a za najsmaczniejsze uchodzą te z Chrząstawy. Nadzienie tradycyjnych pierogów ruskich to ziemniaki i twaróg, a do chrząstawskich dodaje się jeszcze wędzony boczek.

Podsumowanie

Podczas zwiedzania Dolnego Śląska warto zatrzymać się we wrocławskim hotelu Best Western Premier Hotel City Center. Czterogwiazdkowy obiekt jest świetnie zlokalizowany – znajduje się w samym sercu miasta, co sprawi, że zwiedzanie Wrocławia będzie jeszcze bardziej wygodne. Można stąd wybrać się pieszo na Rynek Główny, który znajduje się niewiele ponad 1 km od hotelu. We wrocławskim hotelu można też kontynuować dolnośląską kulinarną podróż – działa tu restauracja AleGwarno! serwująca dania kuchni europejskiej z regionalnymi akcentami (zob. hotele Best Western we Wrocławiu). Dodatkowo obiekt oddaje do dyspozycji gości idealne miejsce na relaks, czyli sauny - suchą i parową, a dla miłośników zdrowej dawki ruchu - profesjonalnie wyposażony pokój fitness.

Hotele powiązane z tekstem:

Zobacz inne pozostałe teksty:

 
 
 

Menu

 Polski
Menu