Pięć powodów, dla których warto pojechać na Górny Śląsk

Katowice, stolica województwa śląskiego, która do niedawna kojarzyła się z przemysłem górniczym i osiedlami robotniczymi, ostatnimi czasy coraz chętniej pokazuje swoje drugie oblicze. Miasto coraz częściej jest kojarzone ze znakomitą kuchnią, bogatą kulturą oraz ciekawą historią. Sieć hoteli Best Western przygotowała listę pięciu atrakcji, które warto zobaczyć, posmakować albo usłyszeć, aby w pełni doświadczyć magii Katowic.

Pięć powodów dla których warto pojechać na Górny Śląsk

Nikiszowiec – historyczne oblicze miasta

Zwiedzanie Nikiszowca powinno być obowiązkowym punktem wycieczki każdego turysty odwiedzającego Śląsk. Osiedle zlokalizowane jest we wschodniej części Katowic. Powstało ponad 100 lat temu z myślą o górnikach pracujących w pobliskiej kopalni oraz ich rodzinach. Nikiszowiec tworzą nie tylko budynki mieszkalne – podczas budowy pomyślano również o obiektach takich jak: kościół, szpital, szkoła, gospoda, pralnia czy łaźnia, dzięki czemu osiedle jest w pełni samowystarczalne. W skład kompleksu wchodzi dziewięć połączonych ze sobą budynków zbudowanych z surowej, czerwonej cegły, zamkniętych pierścieniowo w czworoboki z wewnętrznymi dziedzińcami. Geometryczna struktura widziana z lotu ptaka osiedla tworzy niezwykły obraz. Spacerując urokliwymi uliczkami Nikiszowca można przenieść się do początku XX wieku. W 2011 roku osiedle zdobyło zasłużenie tytuł Pomnika Historii.

Nikiszowiec historyczne oblicze miasta

Podziemia Katowic to więcej niż węgiel

Muzeum Śląskie to miejsce pełne kontrastów, gdzie historia przeplata się z nowoczesnością, a przemysł i trudna, fizyczna praca prowadzą dialog ze sztuką i kulturą. Puste pokopalniane korytarze zostały przekształcone na powierzchnie wystawowe, w których zastosowano szereg interaktywnych rozwiązań, instalacji i realistycznych rekonstrukcji. Bogate i różnorodne kolekcje, ekspozycje i wystawy są dostępne dla zwiedzających 14 metrów pod powierzchnią ziemi. W każdy wtorek wstęp do muzeum jest bezpłatny.

Symbol PRL’u: katowicki Spodek – centrum kultury i sportu

UFO, Latający Talerz czy Spodek to tylko kilka z nazw, jakimi określana jest katowicka hala sportowa. Od blisko 50 lat jej nietypowa konstrukcja zachwyca każdego, kto ją zobaczy. Była jednym z pierwszych obiektów na świecie, w którym zastosowano nowatorską technologię tensegrity. Dziś hala poza walorami estetycznymi, dzięki którym jest niezaprzeczalnym symbolem Katowic, służy głównie jako przestrzeń pod różnego rodzaju wydarzenia i koncerty. Na jej scenie występowały takie gwiazdy jak Metallica, Green Day, Pearl Jam i wiele innych.

„W antyju na byfyju stoi szolka tyju”…

co oznacza „w przedpokoju na kredensie stoi szklanka z herbatą”. Lokalna gwara, czy inaczej śląsko godka, to kolejny powód, dla którego warto odwiedzić ten region. Osobom, które nie posługują się nią biegle, wiele słów może wydawać się niezrozumiałe i dziwne, a część z nich z pewnością wywoła uśmiech na niejednej twarzy. Tutaj hanys nie obchodzi urodzin tylko geburstag, śmieci wyrzuca do hasioka, a na dworze nie bawią się jego dzieci tylko bajtle. Śląska gwara cieszy się rosnącym zainteresowaniem w mediach społecznościowych. Facebook’owy fanpage Rubens był z Bytomia obserwuje ponad 130 tys. użytkowników, a kanały na YouTube takie jak Dubbing po naszymu czy Frele subskrybuje blisko 30 tys. osób, dzięki czemu coraz więcej młodych ludzi chętnie wraca do historii tego regionu i jego języka. Warto przyjechać i usłyszeć samemu!

Best Western Hotel Mariacki Hotele w Katowicach Travel Card

Podziemia Katowic to więcej niż węgiel

Rolada, gumiklyjzy i modro kapusta, czyli typowy śląski obiad

Kuchnię śląską można opisać w trzech słowach: prosta, pyszna i sycąca. Każdy powinien chociaż raz w życiu spróbować tradycyjnego śląskiego obiadu, czyli rolady mięsnej faszerowanej kiełbasą, boczkiem i ogórkiem kiszonym, podawanej z gumiklyjzami (kluskami śląskimi) i modro (czerwoną) kapustą.  Alternatywą dla niego są karminadle, w pozostałych częściach kraju znane jako kotlety mielone, krupniok lub żymlok. Żur lub wodzionka będą doskonałym pierwszym daniem. Amatorzy słodkości z pewnością powinni skusić się na szpajze, czyli regionalny deser o konsystencji musu lub kreple (pączki). Planując kulinarne zwiedzanie warto rozważyć pobyt w Best Western Katowice Hotel Mariacki, który znajduje się w centrum miasta, zaledwie kilka minut od najlepszych restauracji i barów, gdzie można zjeść tradycyjny śląski obiad.


Hotele powiązane z artykułem
Zobacz również pozostałe artykuły
  • Gdańsk Aktywnie Na Świeżym Powietrzu. Przewodnik Po Atrakcjach
    Jak już pisaliśmy w Poradniku Podróżnika, polskie wybrzeże to idealny kierunek na wiosenne wojaże. W sieci można znaleźć wiele artykułów opisujących główne atrakcje Gdańska. Best Western, przygotowało dla Was poradnik po atrakcjach Gdańska, które zmobilizują Was do spędzenia wolnego czasu w tym mieście aktywnie – na świeżym powietrzu.
  • Daleki Wschód Jest Bliżej Niż Myślisz – Przepis Na Piękny Spacer Po Wrocławiu Latem
    Przepiękny Wrocław, będący stolicą Dolnego Śląska to jedno z najstarszych miast w Polsce, które położone jest nad rzeką Odrą, u podnóża Sudetów. Jego nadrzeczna lokalizacja oraz liczne mosty i kładki nad wodami sprawiają, że często nazywany jest on "polską Wenecją". We Wrocławiu znajdują się również inne atrakcje, takie jak Ogród Japoński, który latem przenosi spacerujących do świata dalekiego wschodu.

 
 
 

Menu

 Polski
Menu