Kielce – miasto wspaniałych zabytków, rezerwatów przyrody i centrum pysznej kuchni

18 kwi 2019

Kielce to dla wielu przede wszystkim „miasto scyzoryków”, jednak Ci którzy naprawdę je poznali, kojarzą je przede wszystkim z pięknem Chęcińsko-Kieleckiego Parku Krajobrazowego, z listą wspaniałych zabytków, a także bardzo smaczną kuchnią. Warto się przekonać na własnej skórze, jak wiele do zaoferowania ma stolica województwa świętokrzyskiego.

Kielce miasto wspaniałych zabytków rezerwatów przyrody i centrum pysznej kuchni

Aktywnie w Kielcach

Kielce to nie tylko samo miasto, ale także jego okolice. To właśnie od nich zaczniemy opisywanie wspaniałości związanych z tym miejscem. Okolice Kielc dają wiele powodów do tego, aby spędzić wolny czas aktywnie, np. na trekkingu lub na rowerze.

Chęcińsko – Kielecki Park Krajobrazowy

Jednym z miejsc, które trzeba odwiedzić będąc w Kielcach lub okolicach jest Chęcińsko – Kielecki Park Krajobrazowy. Zajmuje on spory obszar – ok. 20500 ha. Ochroną objęta jest spora część Gór Świętokrzyskich. Będąc na wyprawie w Chęcińsko – Kieleckim Parku Krajobrazowym, można przenieść się do prehistorycznych czasów i zobaczyć na własne oczy formacje skalne z różnych okresów geologicznych. Chęcińsko – Kielecki Park Krajobrazowy jest miejscem wyjątkowym na skale europejską. Tylko tutaj – na całym kontynencie – występują skały ze wszystkich epok dziejów Ziemi.  Park Chęcińsko – Kielecki w całości najłatwiej eksplorować przemieszczając się na dwóch kółkach.

Rezerwaty przyrody w Kielcach i okolicach

Będąc w Kielcach nie sposób nie zrobić spaceru na Kadzielnie. Kadzielnia to rezerwat przyrody będący wizytówką Kielc. To wzgórze o wysokości 295 m n.p.m. Góra powstała z wapieni wydobywanych od XVIII wieku w pobliskim kamieniołomie. Obecnie, służy ona jako teren rekreacyjny, jest nie tylko jednym z ulubionych miejsc mieszkańców Kielc, ale także urokliwym zakątkiem dla turystów (zob. Śnieżka Zimą). Na terenie, wchodzącym niegdyś w obszar kamieniołomu, znajduje się zadaszony amfiteatr na 5 tysięcy miejsc. Odbywają się w nim różne koncerty i lokalne festiwale. Na Kadzielni można również zejść do groty o długości 140 m. Kolejnym rezerwatem wartym odwiedzenia jest Wietrznia. Idealne miejsce, gdy przychodzi ochota na spacer poza miasto. Obszar rezerwatu również obejmuje strefę, na której kiedyś prowadzono wydobycie. Centralnym punktem rezerwatu jest wzgórze o wysokości 312 m n.p.m. W rezerwacie można podziwiać najdłuższy przekrój geologiczny w Polsce mierzący ponad 800 m. długości.

Atrakcje w Kielcach - dla Ciebie i Twojego dziecka!

Kielce to miasto pełne różnych atrakcji – idealnych zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.

Centrum Geoedukacji w rezerwacie Wietrznia

Centrum Geoedukacji jest częścią rezerwatu Wietrznia i jest to najwazniejsza atrakcja geoturystyczna na trasie „Świętokrzyskiego Szlaku Archeo – Geologicznego”. To miejsce, w którym zarówno rodzice, jak i ich dzieci w przestępny sposób dowiedzą się wiele o geologicznej historii Polski i świata. Turystów odwiedzających Centrum Geoedukacji czeka m.in. „Podróż do wnętrza Ziemi” w kinie 5D, a także zwiedzanie Galerii Ziemi wraz z wirtualną jaskinią.

Energetyczne Centrum Edukacji

Jak działa pompa do wydobywania ropy naftowej, jak można wykorzystać zaporę wodną albo jak promienie słońca mogą poruszać zabawki?  Na te i na inne pytania odpowiada Energetyczne Centrum Nauki w Kielcach. To bardzo nowoczesne miejsce, w które w nowatorski sposób edukuje dzieci i dorosłych o energii.  Wszelkie zagadnienia poruszone na wystawie w Energetycznym Centrum Edukacji pokazane są za pomocą eksperymentów, w których każdy zwiedzający może wziąć udział.

Zamek Królewski w Chęcinach

Nieopodal Kielc – w malowniczych Chęcinach znajdują się ruiny XIII wiecznego zamku, górującego na wzgórzu. Warto tu przyjechać, choćby ze względu na widok na grzbiety Tatr, który rozciąga się tutaj przy ładnej pogodzie. Dużą atrakcją jest zwiedzanie Zamku w nocy, na którym ponoć straszy Biała Dama!

Co zjeść w Kielcach? Zasmakuj w kieleckiej kuchni

Jeśli jesteś w Kielcach, koniecznie musisz wpaść do cukierni „U Dziadka” na ul. Małej 4.  Wizyta w tym miejscu nawet po bułki jest nie lada przeżyciem, gdyż cała cukiernia wygląda bardzo swojsko i tradycyjnie. Ale nie tylko za wnętrze cukierni, to miejsce jest uwielbiane, ale przede wszystkim za smak wypiekanego tu chleba, ciast i ciasteczek. Zaraz po odwiedzinach w cukierni „u Dziadka”, trzeba wejść do jednej z restauracji zlokalizowanych na Rynku, bądź w jego ścisłej okolicy. Zjesz w nich dania będącymi przykładami prawdziwej kieleckiej kuchni (zob. kuchnia dolnego śląska) – np. kielecką zalewajkę, goły, pyrkę lub pazibrodę.

Best Western Grand Hotel Hotele w Kielcach Travel Card

Hotel w Kielcach w centrum miasta

Żeby w pełni cieszyć się urokiem Kielc warto wybrać hotel, z którego będzie blisko do wszelkich atrakcji. Takim hotelem jest właśnie Best Western Grand Hotel Kielce – hotel blisko centrum miasta. Best Western Grand Hotel Kielce jest idealnym miejscem na nocleg podczas podróży służbowej, a także na dłuższy pobyt podczas urlopu.  W hotelu znajduje się wyśmienita restauracja – Oranżeria, w której zjesz wiele smacznych potraw opartych na lokalnych produktach.


Hotele powiązane z artykułem
  • Best Western Grand Hotel, Hotel w Kielcach
Zobacz również pozostałe artykuły
  • Ciekawe Miejsca Na Turystycznej Mapie Warszawskiej Pragi I Okolic
    Wiosna w Warszawie trwa w najlepsze i choć w tym roku pogoda jest bardziej kapryśna niż w poprzednim – jest pewne, że za oknem będzie robić się już tylko cieplej. Właśnie dlatego, jeśli planujesz wiosenny lub letni weekend w stolicy, już teraz warto przygotować się na wyższe temperatury i zaplanować swój pobyt.
  • Piotrków Trybunalski. Miasto, Które Łączy Zamki, Żeglarstwo I Piwo.
    Niespełna 20 lat temu Robin Williams wraz z reżyserem Kossovitzem przyjechał do Piotrkowa Trybunalskiego nakręcić film „Jakub Kłamca”. Aktor po przyjściu na plan zdjęciowy był przekonany, iż otaczająca go sceneria to dzieło ekipy filmowej.

 
 
 

Menu

 Polski
Menu