Ghana. 5 powodów, by odwiedzić Złote Wybrzeże Afryki

16 marca 2020

Ghana to państwo afrykańskie o bogatych tradycjach i kulturze, a także różnorodnych historycznych i przyrodniczych atrakcjach. To, co turystów przyciąga do Ghany najbardziej to kolorowe rynki, na których można kupić niedrogą biżuterię z kamieniami szlachetnymi, a także wspaniałe zabytki pochodzące z różnych okresów historycznych. Co jeszcze jest interesującego w Ghanie i dlaczego warto to państwo dopisać do swojej listy życzeń?

Ghana. 5 powodów, by odwiedzić Złote Wybrzeże Afryki

Ghana, oszałamiający kraj w zachodniej Afryce

Ghana znajduje się w zachodniej Afryce, blisko równika. Panuje tam typowy tropikalny klimat. Od południa, kraj obmywają wody Zatoki Gwinejskiej. Terytorium kraju u wybrzeży jest równiną, ale staje się bardziej górzyste po przejściu na północ. Wysokie góry znajdują się również we wschodniej części kraju, w pobliżu widocznego z kosmosu zbiornika Volta. W tym regionie położony jest najwyższy punkt Ghany, jakim jest szczyt góry Afajato (885 m). Kraj ten ma tylko dwie pory roku: mokrą i suchą a temperatury tu panujące przez większość czasu wahają się od 30 ° C lub 86 ° F. Im bardziej na północ. Tym terytorium Ghany staje się bardziej suche. Gratką dla miłośników zwierząt jest to, że przemierzając znajdujący się na południu Park Narodowy Kakum i Park Narodowy Mole, mogą napotkać stada słoni.

Miasta Ghany, które koniecznie warto odwiedzić

Stolica Ghany to Akra. Jest ono najbardziej zaludnionym miastem w kraju. Turyści mogą wypoczywać i korzystać z promieni słonecznych na plażach, a także robić egzotyczne zakupy na tutejszych targowiskach. W Akrze warto odwiedzić Muzeum Narodowe Ghany. Inne ważne miasta Ghany to Kotoka, w której znajduje się port lotniczy, Kumasi, czyli miasto ogród, a także Tamale - trzecie pod względem wielkości miasto kraju. Ci, którzy obawiają się wyjazdu do Afryki z powodów bezpieczeństwa, powinni wiedzieć, że Ghana jest uznawana za jeden z najbardziej pokojowych narodów w Afryce.

Interesujące fakty o Ghanie – Złotym Wybrzeżu Afryki

Interesujące fakty o Ghanie – Złotym Wybrzeżu Afryki

W ciągu ostatnich 2000 lat terytorium Ghany było kilkukrotnie kolonizowane przez kraje Europy. Ważne miejsce na ekonomicznej mapie Afryki, przyniósł Ghanie handel złotem. To właśnie Ghana, jako pierwsze państwo Czarnego Lądu, rozpoczęła w tym zakresie wymianę handlową z Europą. Imperium nawiązało relacje handlowe z Brytyjczykami, Portugalczykami i Holendrami. Z tego powodu, Ghana była nazywana przez Europejczyków Złotym Wybrzeżem. W tym samym czasie Ghana rozwinęła inne gałęzie gospodarki, takie jak produkcja kakao i kawy (zob. 9 Najbardziej Znanych Kawiarni Na Świecie Oraz W Polsce). W XIX wieku kraj ten został skolonizowany przez Wielką Brytanię, jednak w 1957 roku – Ghana odzyskała niepodległość.

Język, waluta i religia obowiązujące w Ghanie

Zanim odwiedzi się Ghanę, warto zaczerpnąć o niej kilku podstawowych informacji. Flaga Ghany zawiera cztery kolory: czerwony, żółty, zielony i czarny. W herbie znajduje się czarna gwiazda uosabiająca emancypację Ghany. Walutą Ghany jest Cedis (jeden dolar = 5,39 Cedis). Obecnym prezydentem tego kraju jest Nana Akufo-Addo. Najczęściej używanym językiem jest Twi stosowany w regionach południowych i środkowych, natomiast język Dagbani używany jest przez ludność Dagomba, z obszarów północnych. Współcześni Ghańczycy, aby złamać bariery językowe, porozumiewają się w języku angielskim. Stał się on również jednym z oficjalnych języków narodowych. Większość mieszkańców Ghany jest chrześcijanami.

Muzyka, piłka nożna i czekolada. Z czego Ghańczycy są dumni najbardziej?

Muzyka Ghany

Muzyka Ghany

Jednym z najcenniejszych dziedzictw kulturowych Ghany jest muzyka. Towarzyszyła ludności Ghany od wieków. Do grania ghańskich melodii wykorzystywano bębny, instrumenty strunowe i dęte. Przybywający do Ghany Europejczycy pokazali rdzennym mieszkańcom inne instrumenty, dzięki czemu powstał gatunek muzyczny highlife - obecnie uzupełniony o elektroniczne rytmy z rapem w języku Twi. Popularni artyści o ghańskich korzeniach to: Dizzee Rascal, Stormzy, Sway oraz Tinchy Stryder.

Piłka nożna w Ghanie

Piłka nożna jest ulubioną rozrywką w Ghanie. Drużyna narodowa Ghany wiele razy wygrywała Puchar Narodów Afryki. Ghańscy piłkarze są znani na całym świecie, m.in.: Edwin Gyasi, Michael Essien, Jordan Ayew oraz Asamoah Gyan. Z Ghany pochodzi Abedi Pele, uważany za najlepszego piłkarza w afrykańskiej historii tego sportu.

Ghańska czekolada i kakao

Europejczycy kochają czekoladę, a drugim co do wielkości producentem ziarna kakaowego na świecie jest właśnie Ghana. To bardzo popularny, choć drogi dla Ghanczyków przysmak. Bardzo cennym elementem dziedzictwa kulturowego Ghany są tradycyjne afrykańskie maski, oryginalne instrumenty muzyczne, naczynia, ręcznie robione drewno, tkaniny i wyroby skórzane. To wszystko można nie tylko podziwiać, ale również kupić na miejscowych targach.

Słynne potrawy

Ghaną nie rozczarują się także turyści, którzy w podróżach upatrują okazji do skosztowania oryginalnych smaków. Będąc w Ghanie, warto zjeść tutejszy gulasz gotowany z wielu rodzajów ryb morskich i słodkowodnych, do którego podawane jest ciasto fufu lub akple. To z kolei, robione jest z manioku, ignamu, prosa, ziemniaków, kukurydzy. Inną potrawą Ghany jest ryż jollof będący rodzajem biryani, wyróżnia się smakiem pomidorów i chili. Od czasu, gdy ta potrawa dotarła do Anglii zaczęła pojawiać się w restauracjach na całym świecie. Potrawy serwowane w tym kraju często są wzbogacane orzeszkami ziemnymi, również liście taro i okra, służą, jako przyprawy i dekoracje dań. Ulubioną potrawą w Ghanie jest również bank, czyli pierogi z kukurydzy lub manioku.

5 symboli Ghany

1. Krater Bosumtwi

Krater Bosumtwi

Krater Bosumtwi, znajdujący się w Ghanie, można uznać za jeden z najpiękniejszych kraterów na świecie. Krater ten powstał w wyniku zderzenia planety z meteorytem około 1,3 miliona lat temu, jego średnica wynosi 10,5 km. Obecnie krater jest wypełniony wodą, jezioro Bosumwi jest uważane za jedną z głównych atrakcji przyrodniczych Ghany. Jedną z głównych cech krateru są odkryte na jego terytorium tektity - fragmenty raczej rzadkiego rodzaju meteorytów kometowych. Dla porównania można powiedzieć, że obecnie na planecie badano około 170 kraterów meteorytów, a tektity odkryto tylko, w tym kraterze.

2. Zamek Cape Post

Zamek Cape Post

Cape Post. Zamek, położony w mieście o tej samej nazwie, został zbudowany w XV wieku w celu ochrony ważnego centrum handlowego. Cape Coast mieści muzeum poświęcone epoce handlu niewolnikami.

3. Elmina

Elmina

Elmina lub zamek św. Jerzego. Został wzniesiony w 1482 roku. Jest to najstarsza ze struktur europejskich w Ghanie. Szczyt zamku oferuje piękne widoki na miasto, port i znajdujący się w pobliżu fort Sant Iago.

4. Mauzoleum Kwame Nkrumah

Mauzoleum Kwame Nkrumah

Mauzoleum Kwame Nkrumah. Pomnik, który jest również grobowcem, poświęcony jest Kwamie Nkrumah, pierwszemu prezydentowi niezależnej Ghany. Mauzoleum otoczone jest parkiem pamięci o powierzchni 2,2 ha, fontannami i misternymi kompozycjami rzeźbiarskimi.

5. Park Narodowy Kakumsky

Park Narodowy Kakumsky

Natura - Park Narodowy Kakumsky, przyciąga turystów egzotyczną florą i fauną. Tutaj można zobaczyć antylopę bongo, żółtego księcia i papugi Jacota. W parkach narodowych Ghany żyją rzadkie egzotyczne gatunki, małp, motyli i owadów.

Atrakcje Cape Post, Elmina oraz inne zamki i fortece znajdujące się w centralnej części kraju są wpisane na listę światowego dziedzictwa Unesco. Pływanie w wodach Zatoki Gwinejskiej jest niebezpieczne ze względu na silne pływy, więc w pobliżu stolicy Ghany znajdują się trzy baseny, położone obok linii surfowania. Ghana to niezwykły kraj, tak odmienny od naszej kultury, warto zwiedzić jego zabytki, spróbować regionalnych potraw, podziwiać z bliska faunę i florę. Dobrze jest zarezerwować noclegi jeszcze w kwietniu, aby odbyć podróż swoich marzeń.

Hotele Best Western, które możesz zarezerwować w Ghanie

 
 
 

Menu

 Polski
Menu