Śnieżka zimą. Jak dobrze przygotować się do wejścia na Śnieżkę w zimie?

Śnieżka zimą. Jak dobrze przygotować się do wejścia na Śnieżkę w zimie?

Śnieżka to jeden z symboli Karkonoszy oraz jej najwyższy szczyt o wysokości 1602 m n.p.m. Jakkolwiek jej piękno przyciąga o każdej porze roku, widok szczytu zasypanego śniegiem to niezapomniane przeżycie. Pamiętać jednak należy, że zimowa turystyka górska wymaga przygotowań - bez nich może dojść do tragedii. Z odpowiednią wiedzą i gruntownym przygotowaniem wejście zimą na Śnieżkę jest możliwe, z pewnością jest też warte wysiłku.  

Najwyższy szczyt Karkonoszy. Co sprawia, że Śnieżka jest tak wyjątkowa.

Na najwyższym szczycie Karkonoszy panuje niepowtarzalny mikroklimat. Ukształtowała się tu strefa klimatyczna nietypowa dla naszej szerokości geograficznej. Porównać ją można z kołem podbiegunowym, z kolei flora przypomina tu tą, którą spotkać można w Alpach. Ośnieżony szczyt Śnieżki to nie jest widok rzadki – śnieżna pokrywa utrzymuje się na szczycie od października do maja.

Na Śnieżce występują także nagłe zmiany ciśnień i silne wiatry. Zaobserwować tu też można nietypowe i ciekawe zjawiska jak: Ognie św. Elma czy opady z szadzi lub mgły. Śnieżkę wyróżnia specyficzny kształt stożka, duża wysokość względna oraz charakterystyczna bryła obserwatorium meteorologicznego. Według legend – Śnieżka, zwana też Olbrzymią Górą – miałaby być wygasłym przed wiekami wulkanem, nie jest to jednak prawda.

Co można zobaczyć ze szczytu Śnieżki?

Obecnie na Śnieżce nie ma możliwości noclegu, choć pierwsze schronisko powstało tu już w 1850 roku. W miejscu dawnego schroniska stoi dziś Obserwatorium Meteorologiczne im. Tadeusza Hołdysa. Jego specyficzna forma jest dodatkową atrakcją turystyczną. Przypominający statek kosmiczny budynek stał się symbolem regionu. Budynek obserwatorium jest także udostępniany dla zwiedzających, mieści się tu także restauracja.

Kolejną atrakcją szczytu jest piękna kaplica św. Wawrzyńca. Z najwyższego tarasu obserwatorium na Ścieżce podziwiać można panoramę Karkonoszy. Przepiękny widok obejmuje między innymi Sudety Wschodnie i Rudawy. W drodze na ośnieżony szczyt piękne widoki i ośnieżone sylwetki świerków i kosodrzewiny działają kojąco na zmysły i pomagają odpocząć od szarej codzienności.    

Górska wędrówka na szczyt Śnieżki. Nie jeden szlak prowadzi na szczyt Śnieżki.

W zależności od wybranej trasy zmienia się poziom trudności górskiej wędrówki na szczyt Śnieżki. Najłatwiejszy w podejściu jest niebieski szlak. Zaczyna się w Karpaczu przy Świątyni Wang i biegnie koło schroniska „Samotnia” nad Małym Stawem, a następnie pod schronisko „Strzecha Akademicka”. Następnym odcinkiem jest podejście do „spalonej strażnicy” na przełęczy pod Śnieżką, gdzie niebieski szlak się kończy. Można stąd ruszyć dalej na szczyt Śnieżki czerwonym szlakiem, mijając po drodze położone najbliżej szczytu schronisko - „Dom Śląski”.

Best Western Prima Hotel Wroclaw Hotele we Wrocławiu Travel Card

Druga możliwość podejścia to tzw. Droga Śląska – czarny szlak. Jest to trasa znacznie węższa i mniej bezpieczna. Z pozoru najszybsza, jednak monotonna, o ograniczonej widoczności. Od początku trasy, przy stacji kolejki linowej, aż po Kocioł Białego Jaru trasa biegnie wśród drzew i jest dość stroma. Następnie trasa biegnie zboczem aż do górnej stacji kolejki – ten odcinek jest zdecydowanie przyjemniejszy i bardziej widowiskowy. Istnieje także możliwość wjazdu na szczyt Śnieżki koleją linową „Zbyszek”. Stacja początkowa znajduje się w Karpaczu, a końcowa praktycznie pod „Domem Śląskim”. Z kolejki można także skorzystać w jedną stronę skracając czas wyprawy.

Są to trzy możliwości zdobycia szczytu Śnieżki zimą. Popularny czerwony szlak na zimę jest zamykany. Warto wspomnieć o tym, że od strony czeskiej na szczyt Śnieżki prowadzą dwa łagodne szlaki – żółty i zielony.

Przygotowania do zdobycia szczytu Śnieżki  – początek wyprawy zaczyna się już w domu

Sudety nie są górami wysokimi, nie oznacza to jednak, że nie mogą być niebezpieczne. Szczególnie w trudnych warunkach atmosferycznych – odpowiednie przygotowanie do zdobycia szczytu Śnieżki jest konieczne. Warto pamiętać o tym, że pogoda w Karpaczu może znacznie odbiegać od pogody na szczycie i w trasie. Należy się liczyć ze zmiennymi warunkami. Ważny jest odpowiedni strój – buty przeznaczone do turystyki górskiej i odpowiednio ciepłe i odporne na warunki atmosferyczne ubranie. Warto, aby kurtka posiadała odpowiednie powłoki – chroniące przed wiatrem i wilgocią.

Zimą na trasie mogą zaskoczyć oblodzenia i zaspy. Warto mieć w plecaku raki i kijki trekkingowe. Bez wątpienia przydadzą się też czapka, kaptur i komin chroniący twarz przed wiatrem i mrozem. Warto mieć ze sobą dwie pary rękawiczek, mogą okazać się zbędne, ale w sytuacji kiedy zgubimy jedną – wyprawa na szczyt stanie się udręką. W zapasie watro mieć także dodatkową kurtkę chroniącą przed bardzo silnym wiatrem. Na każdą górską wyprawę należy zabrać prowiant, w przypadku kiedy wycieczkę planujemy zimą, niezwykle ważny jest termos z ciepłą kawą (zob. 9 Najbardziej Znanych Kawiarni Na Świecie Oraz W Polsce) lub herbatą.

Warto przygotować też sobie aplikację z mapami offline, gdyby nie działał GPS oraz papierową mapę, gdyby telefon nie wytrzymał warunków panujących na zewnątrz. Na wszelki wypadek warto mieć ze sobą także latarkę i czołówkę, zimą zmrok zapada szybko i warto być na to przygotowanym. Na koniec kwestie bardzo ważne, zwiększające szanse na przeżycie w przypadku nieszczęśliwego wypadku. Po pierwsze, koniecznie trzeba znać numer telefonu do GOPR, aby móc zadzwonić w sytuacji kryzysowej. Druga istotna kwestia – wychodząc w góry należy powiadomić kogoś gdzie się wybieramy i jaką trasą planujemy dojść na szczyt. Warto pamiętać o tej zasadzie niezależnie od pory roku.

Dobre przygotowanie gwarantuje bezpieczeństwo i większy komfort. Dzięki niemu można cieszyć się wędrówką i nie martwić o rzeczy, które mogą zaskoczyć.


Hotele powiązane z artykułem
Zobacz również pozostałe artykuły
  • 12 Najpiękniejszych I Niezwykłych Zbiorników Wodnych Na Świecie 
    Jezioro Kraterowe to jedno z kilku niesamowitych jezior na świecie, które zasługuje na podziw i uznanie. Znajduje się w stanie Oregon i jest najgłębszym jeziorem w Stanach Zjednoczonych. W najgłębszym miejscu ma 594 metry. Znajduje się w ogromnej kalderze, która powstała ponad 7 000 lat temu po wybuchu wulkanu.
  • Magiczne miejsca w Krakowie
    Kraków to miejsce magiczne. Idealne zarówno pod względem weekendowego odpoczynku, a także tygodniowego urlopu. Właśnie dlatego, wielu turystów odwiedza Kraków nawet kilka razy w roku. Jeden z naszych gości w Krakowie był już 15 razy i twierdzi, że wciąż ma w tym mieście wiele do odkrycia. W artykule podpowiadamy, co robić w Krakowie, jeśli wydaje Ci się, że zobaczyłeś w nim już wszystko?

 

 
 
 

Menu

 Polski
Menu