Jak jest obchodzone Halloween w Polsce i na świecie?

Halloween to święto obchodzone na całym świecie. Ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. W różnych zakątkach świata tradycja obchodzenia święta duchów przybiera trochę inne formy. Dowiedz się, jak święto duchów obchodzone jest w Polsce i na świecie.

Jak obchodzone jest Halloween w Polsce i na swiecie

Skąd się wzięła tradycja obchodzenia Halloween?

Co roku, ludzie na całym świecie obchodzą święto Halloween, ale czy wiedzą skąd się wzięła jego tradycja? Obchodzenie święta Halloween ma swój początek w celtyckim święcie Samhain. Celtowie sądzili, że w nocy z 31 października na 1 listopada ulega zatarciu granica pomiędzy światem żywych i umarłych. Stawało się to okazją do zejścia na ziemię także złych demonów. Ludzie zabezpieczali przed nimi swoje mieszkania w obawie, ze pozostaną dłużej pomiędzy osobami żywymi. 31 października kończył się ówczesny rok, co było równoznaczne z zakończeniem zbierania zasadzonych plonów oraz przygotowywaniem się na najgorszy okres w roku. Stan w jaki przeradzała się roślinność, czyli zaprzestanie owocowania był analogicznie porównywany ze śmiercią. Tworzone były mityczne opowieści, które straszyły ludność przed konsekwencjami odwiedzania tej nocy świata przez demony. Dążąc do zyskania przychylności wśród mrocznych dusz, rozpoczęto tradycję przebierania się w maski oraz kostiumy. Stanowiło to początek jednej z tradycji stanowiącej element celebrowania Halloween. 

Kiedy jest Halloween? Podajemy dokładną datę.

Podążając za celtyckimi zwyczajami nie mogła ulec zmiana daty święta Halloween. Niezmiennie od ponad dwóch tysięcy lat, obchodzone jest w wigilię Wszystkich Świętych, czyli 31 października. 

Jak jest obchodzony Halloween w Polsce?

W Polsce dostrzegalna jest duża rozbieżność w podejściu obchodzenia Halloween. W przeszłości staropolska społeczność obchodziła Dziady. Mimo wszystko, coraz więcej osób przystraja domów w wykrajane dynie i mroczne lampiony. Wzrasta ilość dziecięcych wycieczek po domach, które głoszą najbardziej charakterystyczne hasło "cukierek albo psikus". Co więcej, społeczeństwo jest już przygotowane na ich wizytę, szykując słodki podarunek dla przebranych dzieci. Tendencja do kopiowania amerykańskiego obyczaju dostrzegalna jest także, gdy obserwuje się asortymenty sklepowe w październiku. Coraz większą popularnością cieszą się ozdoby stanowiące symbole Halloween, m.in. nietoperze, pająki czy straszne kostiumy.

Przebrania na Halloween na świecie

Przebrania na Halloween stanowią ważny element w celebracji tego dnia. Ludzie na całym świecie zakładają na siebie kostiumy, które wyglądają naprawdę realistycznie. Ich przesłanie może być w pełni dopasowane do preferencji danej osoby. Niektórzy wolą przebierać się za mroczne postacie, a inni preferują bardziej humorystyczny klimat kostiumów. Wygląd kostiumów na Halloween wzorowany jest zazwyczaj na społecznych wyobrażeniach o wampirach, duchach, czarownicach, postaciach z filmów, mrocznych klaunów itp.  W Meksyku, tradycyjnym uzupełnieniem przebrania na Halloween jest makijaż twarzy przedstawiający trupią bladość. 

Popularne zabawy na Halloween

Halloween to nie tylko wędrówki od domu do domu w poszukiwaniu słodyczy. To też wiele popularnych zabaw. Ogromną popularnością cieszy się np. szykowanie mrocznych lampionów z dyni,  które charakteryzują się wyciętymi mrocznymi uśmiechami. Tradycyjnym przysmakiem Halloween są jabłka otoczone w karmelu, które można wykorzystać do kolejnej zabawy. Wystarczy zawiesić je na sznurkach i zarządzić konkurs, kto szybciej zje jabłko bez użycia rąk. Do tej zabawy wykorzystywane są także słodycze i owoce.  Kolejną bardzo charakterystyczną dla Halloween zabawą jest stylizowanie w parach jednej osoby na mumię przy użyciu szarego papieru toaletowego. W konkurencji wygrywa para, która dokona tego jako pierwsza. Halloweenowy wieczór może być urozmaicony sesjami wróżbiarskimi polegającymi np. na przepowiadaniu przyszłości ze spodka.

Najlepsze miejsca w Europie do spędzenia Halloween

W każdym kraju europejskim kultywowane są inne tradycje związane z obchodzeniem Halloween. Choć to właśnie w Stanach Zjednoczonych, święto Halloween jest najbardziej popularne, nie można zapomnieć, że ten zwyczaj dotarł do USA właśnie z Europy. Poznaj najlepsze miejsca w  Europie do spędzenia w nich Halloween.

Halloween w Rumunii - dlaczego warto?

Najpiękniejszym regionem w Rumunii jest Transylwania. Ten region określany jest również jako Siedmiogród. Wśród tamtejszych mieszkańców głęboko zakorzenione są legendy o Drakuli, a mrocznego klimatu temu obszarowi dodają stare zamki i malutkie wioseczki skrywane w górach. W święto Halloween w Rumunii szczególnie warto odwiedzić zamek Drakuli, a po wycieczce można uczestniczyć w organizowanym na nim balu przebierańców. Całość gwarantuje niesamowite przeżycia i dobrą zabawę. 

Halloween w Londynie - dlaczego warto?

Londyn cieszy się pozycją faworyta w rankingu na najbardziej nawiedzone miasto na świecie, dlatego wizyta w stolicy Wielkiej Brytanii jest doskonałym rozwiązaniem dla osób poszukujących nieprzeciętnych atrakcji w noc duchów. Dla mieszkańców oraz turystów spędzających Halloween w Londynie przygotowywane są niecodzienne rozrywki. Obowiązkowa, tego dnia, jest obecność na pokazie filmów Hitchcocka, które emitowane są w Union Chapel, neogotyckiej kaplicy. W Muzeum Morza przedstawiane są przerażające historie o zaginięciach i paranormalnych sytuacjach na morzu. W British Museum przygotowywana jest darmowa wystawa poświęcona motywowi czarownic oraz czarnej magii w sztuce z pięciu wieków. Dla poszukiwaczy mocnych wrażeń zalecana jest wycieczka do London Dungeon, przedstawiane są tam krwawe i bardzo brutalne londyńskie zdarzenia.

Halloween w Saleem. Jak to święto obchodzone jest w USA?

Halloween to szczególnie popularne święto wśród obywateli USA. Z pewnością żadne miasto na świecie nie świętuje tak hucznie 31 października jak Saleem w Massachusetts. Charakterystyczne zdobienia pojawiają się już na początku miesiąca i podsycają atmosferę. Halloween w Saleem trwa tam cały miesiąc. W ciągu tego czasu organizowane są niespotykane atrakcje - tematyczne imprezy i wycieczki, także dla dzieci. Każdy chętny ma możliwość doświadczenia zjawisk nadprzyrodzonych w nawiedzonych domach. Klimatu dodają niecodzienne jarmarki poświęcone Halloween. 

 

Best Western Plus Hotel Dyplomat Hotele w Olsztynie Travel Card

Halloween w Tajlandii. Jak to święto obchodzone jest w Azji?

Święto nocy duchów obchodzone jest również w Azji. Z roku na rok coraz więcej osób odwiedza Bangkok w Tajlandii w Halloween (zob. jak obchodzony jest nowy rok w Tajlandii), co jest zasługą celebrowania tego dnia przez emigrantów. Do obchodzenia Wigilli Święta Zmarłych dołączają się także buddyści. W tym kraju nieodłącznym elementem jest zabawa, a Halloween to niewątpliwa okazja do tego. Stolica przygotowuje niesamowite atrakcje dla każdego. W szkołach organizowane są koncerty z okazji Halloween oraz bale przebierańców. Dzieci przygotowują się do tego dnia przez cały tydzień. Równolegle organizowane są festiwale i przebierane imprezy dla dorosłych. Całość okraszona jest wspaniałymi i przerażającymi kostiumami. A dla posiadacza najlepszego przebrania przewidywane są nagrody.


Hotele powiązane z artykułem

  • Best Western Plus Hotel Dyplomat, hotele w Olsztynie

Zobacz również pozostałe artykuły

 
 
 

Menu

 Polski
Menu