Rzeszów - urocze miasto Podkarpacia

Rzeszów to nie tylko wschodni park biznesowy, jak w ostatnich latach często nazywane jest miasto, ale również stolica Podkarpacia, która kryje w sobie przepiękną historię rodu Lubomirskich, urokliwe uliczki oraz XVII-wieczne perełki polskiej architektury. Sezon urlopowy trwa w najlepsze, a Hotele Best Western podpowiadają dlaczego warto odwiedzić to malownicze miasto i co koniecznie trzeba zobaczyć będąc w Rzeszowie. 

Rzeszów - urocze miasto Podkarpacia

Miasto ludzi dla ludzi

Początki Rzeszowa sięgają neolitu, jednak dopiero w drugiej połowie XIV wieku, król Kazimierz Wielki nadał osadzie prawa miejskie. Dziś stolica Podkarpacia to ponad 120 kmpowierzchni, które zamieszkuje blisko 200 tysięcy mieszkańców. Mimo iż każdy zakątek i każdą uliczkę wypełnia historia, należy zaznaczyć, że miasto oferuje zarówno mieszkańcom, jak i turystom szereg współczesnych atrakcji. Jedną z nich jest Millenium Hall, centrum handlowo-rozrywkowe, w którym znajduje się Dag Art Galerie, jedyna w Polsce galeria sztuki współczesnej, która regularnie gości dzieła artystów światowego formatu, między innymi Andy’ego Warhola. Obok galerii znajduje się LUKR, klub muzyczny, w którym często można posłuchać wybitnych talentów polskiej sceny muzycznej. Galeria Rzeszów to kolejne miejsce, które dostarcza lokalnej społeczności dużo rozrywki organizując chociażby rodzinne eventy. Rzeźby takie jak pomnik Tadeusza Nalepy, ojca polskiego bluesa, czy wzbudzający liczne kontrowersje Pomnik Czynu Rewolucyjnego na stałe wpisały się w krajobraz miasta i zdobią najważniejsze ulice aglomeracji. Wieczorami warto zobaczyć Rzeszów Multimedia Fountain, trzeci co do wielkości w Polsce multimedialny pokaz fontann, który łączy w sobie mieszankę elementów wodnych, świetlnych i dźwiękowych, dodatkowo wspomaganych laserami i dekoracyjnym dymem – gra świateł na tle nocnego nieba robi wrażenie nie tylko na turystach. Warto poświęcić więcej niż jeden dzień na zwiedzenie miasta, aby w pełni poczuć jego klimat i doświadczyć wyjątkowych atrakcji, które oferuje stolica Podkarpacia.

Historia na każdym kroku

Jak w wielu polskich miastach z bogatą historią, obowiązkowym punktem programu i zarazem dobrym miejscem na rozpoczęcie zwiedzania miasta jest rynek. Urokliwy Ratusz Rzeszowa znajduje się w jego centralnym punkcie i do dziś mieści się w nim siedziba Urzędu Miasta i Prezydenta. Kierując się na południe od rynku znajduje się Muzeum Okręgowe w Rzeszowie, które gromadzi ponad 240 tys. eksponatów. Znajduje się tam oddział etnograficzny, gdzie można zobaczyć m.in. wystawę pod tytułem „Na co dzień i od święta”, prezentującą ubiory codzienne i świąteczne, noszone na wsi na przełomie XIX i XX wieku przez Rzeszowian. Kolejnym rekomendowanym przystankiem jest Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, czyli kościół ojców Bernardynów, zbudowany w pierwszej połowie XVII wieku, którego wnętrze zdobią zapierające dech malowidła freskowe. Najcenniejszym zabytkiem znajdującym się w bazylice jest późnogotycka, wykonana z lipowego drewna figura Madonny z Dzieciątkiem. Rzeszów słynie z rodziny szlacheckiej Lubomirskich, która dosłownie zbudowała to miasto i do dziś możemy podziwiać ich spuściznę. Niestety pierwotna siedziba rodu,  Zamek Lubomirskich, z powodu złego stanu konstrukcji, został zburzony na początku XX wieku. Zachowały się jedynie bastionowe fortyfikacje oraz wieża bramna. Tuż obok Zamku rozpoczyna bieg Aleja pod Kasztanami, urokliwa uliczka, która często jest wybierana na miejsce spacerów zarówno przez mieszkańców, jak i turystów. Wzdłuż niej ciągną się piękne wille secesyjne, domy projektu Hołubowicza pochodzące z 1903 roku. Po drugiej stronie Alei pod Kasztanami widać Letni Pałac Lubomirskich, który reprezentuje styl późnego baroku.

Best Western Hotel Galicya Hotele w Krakowie Travel Card


Hotele powiązane z artykułem
Zobacz również pozostałe artykuły
  • Lato W Mieście: Co Warto Zobaczyć W Krakowie?
    Lato na dobre zagościło w Polsce, a gorące temperatury nie pozwalają zapomnieć o zbliżającym się wielkimi krokami sezonie urlopowym. Wiele osób wciąż głowi się, gdzie warto wyjechać, aby zobaczyć coś ciekawego, zmienić otoczenie i przede wszystkim wypocząć. Sieć Best Western Hotels & Resorts przygotowała listę atrakcji, które warto zobaczyć w stolicy województwa małopolskiego i które z pewnością dostarczą niezapomnianych wrażeń.
  • Kielce – Miasto Wspaniałych Zabytków, Rezerwatów Przyrody I Centrum Pysznej Kuchni
    Kielce to dla wielu przede wszystkim „miasto scyzoryków”, jednak Ci którzy naprawdę je poznali, kojarzą je przede wszystkim z pięknem Chęcińsko-Kieleckiego Parku Krajobrazowego, z listą wspaniałych zabytków, a także bardzo smaczną kuchnią. Warto się przekonać na własnej skórze, jak wiele do zaoferowania ma stolica województwa świętokrzyskiego.

 
 
 

Menu

 Polski
Menu