Dlaczego warto zwiedzić Poznań – miasto znane z koziołków i nie tylko

29 mar 2019

„Poznań – miasto doznań” – głosi hasło marketingowe wymyślone przez włodarzy miasta. I rzeczywiście, coś w tym jest. Poznań to miasto, które nigdy nie zasypia. Rynek Główny pełen jest lokali, w których można nie tylko dobrze zjeść, ale także potańczyć lub po prostu zrelaksować się przy dobrej muzyce i kieliszku ulubionego trunku. Poznań i jego okolice to także miejsca, które trzeba zwiedzić m.in. ze względu na ich duże znaczenie dla historii Polski, a także architektoniczne piękno.

img src="/images/Dlaczego_warto_zwiedzić_Poznań__miasto_znane_z_koziołków_i_nie_tylko.jpg" al" />" />"

Skąd się wziął koziołek w Poznaniu?

Jeśli jeszcze tego nie wiesz, symbolem Poznania są dwa koziołki zderzające się rogami na zegarze ratusza. Skąd się tam wzięły? Związana jest z tą historią przekazywana z pokolenia na pokolenie legenda.

Poznańska legenda o koziołkach, Pietrku i zegarze

Niegdyś, w Poznaniu wybuchł wielki pożar, który strawił dużą część miasta. Zaraz po nim, włodarze Poznania zabrali się do odbudowywania miasta. Na szczycie nowego ratusza, postanowiono zawiesić zegar, który miał skonstruować niejaki mistrz Bartłomiej z Gubina. Na dzień odsłonięcia konstrukcji mistrza na wieży ratuszowej, zaplanowano wielką ucztę. Kucharz miał podać pieczeń z sarniego udźca. Obracaniem rożnem zajął się jego pomocnik Pietrek, którego rano odwiedził sam mistrz Bartłomiej, by opowiedzieć Pietrkowi o wspaniałym zegarze. Pietrek chcąc zobaczyć na własne oczy stworzony przez mistrza mechanizm, zostawił na rożnie pieczące się udźce i pobiegł na rynek. W tym czasie, udźce spiekły się tak, że odpadły od rusztu, po czym spaliły się na węgiel. Gdy po powrocie, Pietrek zobaczył co się stało, nie poddał się, ale postanowił pobiec na łąkę i porwał z niej dwa koziołki. Gdy przestraszone zwierzęta poczuły bliski koniec, postanowiły zerwać się do ucieczki – wybiegły z kuchni, dotarły na rynek i wspięły się na wieżę. Tam, przestraszone zaczęły się zderzać rogami, ku ucieszę wojewody, burmistrza, wszystkich zaproszonych gości i gawiedzi. Wydarzenie to okazało się tak komiczne, że darowano Pietrkowi jego niesubordynację. Wojewoda i burmistrz postanowili upamiętnić to zdarzenie i polecili zegarmistrzowi dorobienie mechanizmu złożonego z dwóch koziołków, które w samo południe pokazywałyby się osobom zgromadzonym na rynku i zderzały.

Miejsca, które trzeba zobaczyć w Poznaniu

Od czego zacząć zwiedzanie Poznania? Oczywiście od Rynku Głównego, który jest trzecim największym rynkiem w Polsce. Choć stylizowane na gotyckie, barokowe i klasycystyczne kamienice to tylko rekonstrukcje zniszczonych budynków w czasie II wojny światowej, to i tak Rynek Główny w Poznaniu jest niezwykle klimatycznym miejscem.

Poznańskie Koziołki na Rynku Głównym

O godzinie 12.00 stań pod wieżą renesansowego Ratusza. Choć już sam budynek wzbudza podziw, ponieważ stanowi przykład niesamowitego budownictwa z czasów renesansu, zupełnie co innego ściągnęło w to miejsce zebranych pod wieżą turystów. Mianowicie, chodzi o poznańskie koziołki, które od 550 lat codziennie w południe pojawiają się na szczycie wieży i zderzają się przez moment.

Zamek Cesarski w Poznaniu

Budynek powstał dla ostatniego cesarza niemieckiego Wilhelma II. Jest on elementem tzw. Dzielnicy Cesarskiej, na terenie której wybudowano także gmach Poczty Głównej, Collegium Maius, Aulę Uniwersytetu Adama Mickiewicza, operę i wiele innych ważnych budynkach dla Poznania. W cesarskim zamku odbywają się ważne wydarzenia, takie jak Międzynarodowy Triennale Rzeźby, a także mieści się w nim Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956.

Ostrów Tumski

Z Rynku warto przejść się na Małe Garbary, skąd można wziąć autobus na Ostrów Tumski, który jest jednym z najważniejszych miejsc w historii Polski. To właśnie tu, według słynnej legendy zatrzymał się Lech, opuszczając w ten sposób swoich braci Czecha i Rusa. Tu także zostało założone pierwsze biskupstwo w Polsce. Będąc w Ostrowie Tumskim trzeba koniecznie zwiedzić Bazylikę Archikatedralną św. Piotra i św. Pawła, w której leżą trzej polscy królowie i pięciu książąt z dynastii Piastów.

Laboratorium Wyobraźni

Laboratorium Wyobraźni mieści się w Poznańskim Parku Naukowo-Technologicznym Fundacji UAM. To idealne miejsce dla rodzin z dziećmi. Mieści się w nim Planetarium. Miejsce umożliwia wykonywanie mini-eksperymentów naukowych, a także pozwala na poznanie prawideł rządzących światem poprzez dobrą zabawę.

Malta

Miejsce idealne do relaksu bezpośrednio nad Jeziorem Maltańskim, który wiosną i latem jest wręcz „okupowany” przez miłośników sportów wodnych. W okolicy znajdują się także Termy Maltańskie, w których można zażyć sauny (zob. jakie są najpopularniejsze rodzaje saun?), a także popływać w jednym z basenów sportowych.

Palmiarnia

Atrakcją dla rodzin z dziećmi jest także poznańska Palmiarnia, która istnieje już 100 lat, a także stanowi największy ogród botaniczny w Polsce. Dzięki poznańskiej Palmiarni, w kilka godzin zobaczysz na własne oczy gatunki roślin i drzew z całego świata.

Gwara poznańska

Mieszkańcy Poznania posługują się tzw. poznańską gwarą. W swoim słowniku posiadają kilka słów, których nie używa się nigdzie indziej w Polsce. 

  • Tej – zwrot do osoby znajomej. Przekształcona forma „Ty”
  • Tytka – torebka papierowa
  • Fyrtel – część miasta, dzielnica
  • Szczón – chłopak
  • Fifny – zgrabny, szykowny

Co zjeść w Poznaniu?

Nie spróbować rogala świętomarcińskiego w Poznaniu, to tak jakby nigdy nie być w tym mieście.  Ba! Rogaliki z Poznania to najbardziej znany rodzaj ciasta w regionie. Na dodatek, nie każda piekarnia może go wypiekać. Tylko kilka piekarni ma prawo do wypiekania rogalików. Choć kiedyś rogaliki były wypiekane tylko na 11 listopada, tak teraz zwiedzając miasto można kupić je codziennie. Jeśli interesuje Cię historia rogali świętomarcińskich, poznasz ją w Muzeum Rogalików w Poznaniu.

Okolice Poznania warte poznania

Jeśli w Poznaniu w kwestii zwiedzania masz już wszystko „zaliczone”, pora na jego okolice.  W pierwszej kolejności, wybierz się do Gniezna – pierwszej stolicy Polski, w której koronowano aż pięciu polskich królów. Gdy już będziesz na miejscu, koniecznie wybierz się do Archikatedry Wniebowzięcia NMP i św. Wojciecha. Na znajdujących się tam słynnych Drzwiach Gnieźnieńskich wizyta jest historia życia św. Wojciecha. W Archikatedrze znajdują się także relikwie św. Wojciecha. Po wizycie w świątyni, przejdź się na Rynek, na którym znajduje się Stary Ratusz. Z Rynku możesz rozpocząć wiele szlaków – w tym Szlak Piastowski i Szlak Romański. O wiele bliżej Poznania (20km) mieści się miasto Kórnik położone nad Jeziorem Kórnickim. To co warto tutaj zobaczyć to przede wszystkim wspaniały kompleks parkowo – pałacowy. Na zamku znajduje się biblioteka, w której znajdują się starodruki i oryginalne rękopisy takich wieszczów jak Jan Kochanowski i Adam Mickiewicz. Park znajdujący się przy kompleksie zaprojektowany jest w stylu angielskim. Warto też zobaczyć najważniejsze miejsca na terenie Wielkopolskiego Parku Narodowego, np. jezioro Redkowskie lub przełom Warty widziany z okolic Puszczykówka.

Best Western Hotel Edison Hotele w Poznaniu Travel Card

Weekend w Hotelu Liberte 33, BW Premier Collection i Best Wester Hotel Edison w Poznaniu

Jeśli planujesz zwiedzić Poznań, zatrzymaj się w sercu Poznania w Hotelu Liberte 33, BW Premier Collection lub Best Western Hotel Edison, który położony jest bezpośrednio nad Jeziorem Kierskim. Cicha spokojna okolica pomoże Ci się zrelaksować i odpocząć, a także gwarantuje wspaniały widok z okna każdego pomieszczenia.   Hotel i lotnisko Poznań-Ławica dzieli tylko 7 km, co sprawia, że Best Western Hotel Edison jest idealnym miejscem dla osób, które muszą pozostawać w pobliżu środków komunikacji. Z hotelu szybko też dojedziesz do centrum Poznania.


Hotele powiązane z artykułem
Zobacz również pozostałe artykuły
  • Bochnia I Wieliczka. Słynne Kopalnie Soli Blisko Krakowa, Które Musisz Odwiedzić
    Choć legendarne kopalnie soli oddalone są od Krakowa o kilka kilometrów, ich piękno, a także bogata historia przyciąga turystów z całej Polski i świata. Obie kopalnie robią wrażenie na każdym z nich, choć każda z nich, mimo oczywistych podobieństw, ma zupełnie inny charakter. Co więcej, kopalnie soli w Bochni i Wieliczce to miejsca, z którymi wiąże się wiele legend i niesamowitych historii, które z pewnością dodają magii tym miejscom.
  • Rzeszów - Urocze Miasto Podkarpacia
    Rzeszów to nie tylko wschodni park biznesowy, jak w ostatnich latach często nazywane jest miasto, ale również stolica Podkarpacia, która kryje w sobie przepiękną historię rodu Lubomirskich, urokliwe uliczki oraz XVII-wieczne perełki polskiej architektury. Sezon urlopowy trwa w najlepsze, a Hotele Best Western podpowiadają dlaczego warto odwiedzić to malownicze miasto i co koniecznie trzeba zobaczyć będąc w Rzeszowie.

 
 
 

Menu

 Polski
Menu