Ładne zdjęcia z wakacji. Kilka trików, które pomogą Ci robić dobre zdjęcia nawet zwykłym smartfonem.

Czy do robienia dobrych zdjęć podczas wakacji potrzebujemy profesjonalnej lustrzanki? Oczywiście, że nie! Jedyne czego potrzebujesz to Twój telefon z aparatem. Poznaj kilka tricków, które pomogą Ci robić dobre zdjęcia nawet zwykłym smartfonem.

Ładne zdjęcia z wakacji. Kilka trików, które pomogą Ci robić dobre zdjęcia nawet zwykłym smartfonem.

Twój smartfon posiada HDR? Dlaczego jeszcze go nie używasz!  

Chociaż HDR kojarzy się głównie z profesjonalnym sprzętem, dzisiaj w wielu smartfonach to integralna część aplikacji do robienia zdjęć. Na czym polega? Jest to funkcjonalność, dzięki której doświetlone zostają wszystkie elementy ujęcia. Zazwyczaj otrzymujemy zdjęcie, które utrwalone jest trzykrotnie. Jedno jest niedoświetlone, drugie prześwietlone a ostanie zwykłe. HDR ma za zadanie połączyć oświetlone obszary każdego z ujęć tak, aby uzyskać jedno zdjęcie z wyważonym stosunkiem światła do cienia.

Nie przegap żadnego cennego ujęcia! Używaj trybu zdjęć seryjnych.

Tryb zdjęć seryjnych pozwala na wykonanie kilku zdjęć za pomocą jednego naciśnięcia przycisku. To doskonały sposób, aby zrobić idealne ujęcia ruchomym obiektom, na przykład biegającym dzieciom, zwierzętom lub wyczynom sportowym. Najczęściej, wystarczą tylko 2 lub 3 sekundy, aby zrobić kilkanaście lub kilkadziesiąt zdjęć. Następnie możemy wybrać najlepsze ujęcie a resztę nieużytecznych usunąć. To świetne rozwiązanie dla początkujących fotografów, które pomoże im uchwycić na zdjęciu ten właściwy moment.

Zadbaj o odpowiednią ekspozycję! Wskaż najważniejsze miejsce na zdjęciu.

Ekspozycja to ilość światła, która pada na matrycę w trakcie wykonywania zdjęć. Zamiast korzystać z automatycznego trybu robienia zdjęć, możemy dotknąć miejsce na wyświetlaczu, które powinno odgrywać pierwszą rolę. Poziom jasności będzie wtedy idealnie dopasowany do wybranego szczegółu, doskonale go eksponując. Gdy przytrzymamy pojawiający się kwadracik, mamy też wpływ na czas naświetlenia. Im jest dłuższy, tym zdjęcie będzie jaśniejsze. Ta opcja umożliwi nam uzyskanie rozmytego tła z wyraźnym pierwszym planem, czyli zdjęcia z głębią.

Zrezygnuj z lampy błyskowej! Korzystaj z naturalnego światła.

Dobre światło to sukces udanych zdjęć. Lampy błyskowe spłaszczają zdjęcia, które wyglądają sztucznie i nieefektownie. Najlepiej jest wykorzystywać naturalne światło dzienne, pamiętając, aby słońce nie świeciło nam bezpośrednio na fotografowany przedmiot. Doskonałe efekty uzyskamy, gdy fotografowany obiekt będzie znajdował się możliwie najbliżej promieni słonecznych, ale poza nimi. Czy można robić dobre zdjęcia również przy zachmurzonym niebie? Jak zauważają profesjonaliści, chmury mogą spełniać role blenda, która odbija światło, stwarzając idealną scenerię do fotografowania. Jeżeli jednak już musimy użyć lampy błyskowej, zadbajmy o takie ustawienia ekspozycji, aby zdjęcie było nieco jaśniejsze. Możemy też użyć kartki papieru w postaci dyfuzora, przysłaniając nim lampę błyskową.

Zoom optyczny vs. Zoom cyfrowy. Podejdź jak najbliżej fotografowanego obiektu.

Większość smartfonów nie może pochwalić się obiektywami z zoomem optycznym, gdyż wyposażone są tylko w zoom cyfrowy. Dlaczego lepiej z niego nie korzystać? Ponieważ zdjęcie mocno traci na jakości. Zoom cyfrowy jedynie kadruje oryginalne ujęcie, powiększając je do docelowej rozdzielczości. Prawdą jest jednak, że aby zdjęcie było efektowne, musi być wypełnione najważniejszym elementem. Jak to osiągnąć? Zamiast przybliżać kadr, warto samemu zbliżyć się do obiektu, który chcemy uwiecznić. Jeżeli nie jesteśmy w stanie podejść tak blisko, jak byśmy chcieli, możemy zaopatrzyć się w dodatkowy obiektyw do smartfona.

Obiektyw do smartfona? Zamień telefon w profesjonalny aparat.

Dodatkowy obiektyw do smartfona pozwoli ci szybko i sprawnie zmienić telefon w profesjonalny aparat. Zewnętrzny teleobiektyw wyposażony jest w soczewkę, która zmienia swoją odległość względem matrycy. Dzięki temu otrzymujemy zoom optyczny, który umożliwi nam bezstratne przybliżanie wszystkich obiektów. Dodatkowy obiektyw pozwoli nam uchwycić kadry zarówno z szerszej, dalszej, jak i bliższej odległości. Za jego pomocą wykonasz piękne zdjęcia krajobrazowe oraz fotografie detali na przedmiotach czy maleńkich owadów. Obiektywy można kupić w zestawie wraz ze statywem, które pełnią funkcje selfiesticka. Wyróżnia się obiektywy: Macro - które pozwalają na wyraźne zbliżenia, Wide Angle -idealne do krajobrazów oraz typu Fish Eye, które umożliwiają wykonywanie wyjątkowo ciekawych i charakterystycznych zdjęć.

DSLR. Profesjonalne funkcje dot. zdjęć na Twoim telefonie.

Czasami mimo zastosowania powyższych rad, dalej może brakować nam niektórych funkcji w aplikacji naszego aparatu. Co jeszcze można zrobić, by zwykły telefon robił zdjęcia niczym DSLR, czyli światłoczuła lustrzanka cyfrowa? Warto skorzystać ze specjalnych aplikacji na smartfona takich jak ProCamera lub Moment. Aplikacje te pozwalają na manualną kontrolę nad różnymi parametrami. Umożliwiają też robienie zdjęć w formacie RAW, czyli w trybie surowym, który możemy poddać obróbce w szerokim zakresie. Pochwalić się tą opcją, mogą tylko profesjonalne sprzęty, takie jak lustrzanki. W aplikacjach Moment i ProCamer znajdziemy też takie opcje jak: kontrolki balansu bieli, autofocusu, ekspozycji, czasu migawki czy czułości matrycy aparatu na światło. Umożliwiają nam one zmienianie rozdzielczości, włączanie stabilizacji obrazu oraz siatki podziału czy diody doświetlającej. To najlepsze rozwiązanie, aby zmienić zwykły smartfon w profesjonalny aparat, z wieloma zaawansowanymi opcjami.

 Hotele w Warszawie Travel Card

Smartfon – aparat, który zawsze masz pod ręką.

Jak widać, smartfonem można robić naprawdę dobre zdjęcia. Dzięki kilku ważnym poradom osiągniesz lepsze rezultaty w czasie fotografowania, a twoje ujęcia będą atrakcyjne i wyróżniające się. Jednak największą zaletą robienia zdjęć smartfonem jest to, że zawsze mamy go pod ręką - gotowego do uchwycenia najlepszych ujęć.


Hotele powiązane z artykułem
Zobacz również pozostałe artykuły
    • 5 Miejsc, Które Warto Zobaczyć Będąc Na Podlasiu
      Podlasie przez wielu jest uważane za jeden z najbardziej urokliwych zakątków Polski. Znajdują się tam zarówno zachwycające parki narodowe i krajobrazowe, jak i urokliwe miasteczka oraz wsie z drewnianymi chatkami i kolorowymi cerkwiami.
    • Weekend Nad Odrą Z Hotelami Best Western
      Długi weekend w Polsce? Hotele Best Western podpowiadają, gdzie wybrać się na zwiedzanie samochodem. Jedną z ciekawych inspiracji może być wyprawa wzdłuż odcinka drugiej po Wiśle najdłuższej rzeki Polski – Odry. W ramach weekendowego zwiedzania zainspirowanego przez sieć Best Western można odwiedzić trzy wyjątkowe miejsca, których prawa miejskie sięgają XIII wieku – Opole, Brzeg i Wrocław.

 
 
 

Menu

 Polski
Menu