Zwiedzanie okolic Krakowa śladami Jana Pawła II

19 cze 2019

Jak mawiał sam Karol Wojtyła - "Mój Kraków, miasto mojego życia, miasto naszych dziejów...". Jednak nie tylko dawna stolica Polski związana jest z osobą papieża, ale także wiele miast w jej okolicy – m.in. Wadowice, Łagiewniki i Kalwaria Zebrzydowska. Zwiedzanie tych miejsc to podróż śladami Jana Pawła II. Wszystkim tym, którzy chcą udać się tym „szlakiem” polecamy znalezienie hotelu blisko Rynku Głównego w Krakowie i samodzielne zwiedzenie miasta i okolic.

Zwiedzanie okolic Krakowa śladami Jana Pawła II

Okolice Krakowa śladami Jana Pawła II

Chcąc podążać śladami polskiego papieża, musimy na mapie naszej podróży dodać miejsca takie jak Wadowice, Łagiewniki i Kalwaria Zebrzydowska. Samo zwiedzanie warto rozpocząć od Wadowic.

Co zwiedzić w Wadowicach?

Wadowice to miasto popularne wśród turystów właśnie dzięki Karolowi Wojtyle, który w tym mieście się urodził oraz spędził swoje dzieciństwo. Na początku spaceru, warto zobaczyć Bazylikę Ofiarowania Najświętszej Marii Panny. w której znajduje się obraz Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. Usytuowana jest przy Rynku. W tej bazylice Karol Wojtyła przyjmował chrzest oraz swoją Pierwszą Komunię Świętą. Następnie, polecamy odwiedzenie Muzeum Domu Rodzinnego Ojca Świętego, które znajduje się nieopodal Bazyliki, w kamienicy, w której Karol Wojtyła mieszkał z rodziną. Muzeum to jest warte odwiedzenia, ponieważ możemy zobaczyć w nim różne przedmioty związane z Ojcem Świętym. Warto również wybrać się do Kościoła Św. Piotra Apostoła. Kościół ten powstał jako wyraz wdzięczności Bogu za wybór Karola Wojtyły na Papieża, a także za ocalenie go z zamachu, który miał miejsce na pl. Świętego Piotra w dniu 13 maja 1981 roku. Dodatkowo, jeżeli mamy więcej czasu oraz lubimy dłuższe piesze wycieczki, to możemy wybrać się szlakiem turystycznym po malowniczym Beskidzie Małym, Leskowcu, a także innych okolicznych szczytach, które były ulubionymi miejscami wędrówek Ojca Świętego.

Co zobaczyć w Łagiewnikach?

Łagiewniki są jednym z osiedli Krakowa, położone w południowej jego części. Ojciec Święty chętnie tutaj przyjeżdżał, tak jak teraz tysiące wiernych, chcących zobaczyć Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Po beatyfikacji, a także kanonizacji Siostry Faustyny, sanktuarium zostało rozbudowane i sam Jan Paweł II przyjechał do Polski, aby je poświęcić. Sanktuarium Bożego Miłosierdzia było ważnym miejscem, które wpłynęło na kształtowanie się duchowości naszego papieża. To tutaj codziennie po pracy wstępował Karol Wojtyła, by pomodlić się przed obrazem „Jezu Ufam Tobie”. Dodatkowo, warto również zobaczyć w Łagiewnikach wieżę widokową liczącą 315 schodów.

Co zobaczyć w Kalwarii Zebrzydowskiej?

Zwiedzając miejsca związane z osobą Jana Pawła II warto udać się do Kalwarii Zebrzydowskiej, która położona jest kilkanaście kilometrów od Wadowic. Zobaczyć tam możemy Bazylikę Matki Bożej Anielskiej oraz klasztor Bernardynów. To do tych miejsc od najmłodszych lat Karol Wojtyła pielgrzymował. Warto dodać, że cały zespół klasztorny wraz z parkiem pielgrzymkowym został, jako jedyna kalwaria na świecie, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Przez miejscowość przeprowadzonych jest także wiele szlaków turystycznych pieszych jak i rowerowych. Blisko znajdują się również szlaki Beskidu Małego. W okolicy, dodatkowo, warto zobaczyć magiczną Lanckoronę z ruinami średniowiecznego zamku oraz górę Żar.

Co i gdzie zjeść w centrum Krakowa?

Historyczna stolica Polski oprócz wielu atrakcji turystycznych posiada też szeroką ofertę gastronomiczną. Każdy, kto na pobyt wybierze hotel blisko Rynku Głównego w Krakowie i Plant Krakowskich, będzie mieć dostęp do kuchni z całego świata, m.in. kuchni włoskiej, francuskiej, indyjskiej czy meksykańskiej. Jednocześnie, będzie mieszkać pod samym Wawelem. Restauracji w Krakowie jest mnóstwo, wybierając odpowiednią na obiad czy śniadanie, warto rozważyć na co ma się ochotę. Na śniadanie jednym z polecanych miejsc jest np. "Ranny Ptaszek" gdzie można zjeść duże, szybkie i bardzo smaczne śniadanie. Osoby gustujące we wschodnich smakach, na obiad powinny wybrać Ramen People. Miejsce to jest jednym z czołowych ramen barów w Polsce.

Best Western Plus Kraków Old Town Hotel Hotele w Krakowie Travel Card

Hotel blisko Rynku Głównego w Krakowie i Plant Krakowskich

Jeśli szukasz hotelu blisko Rynku Głównego i Plant Krakowskich, polecamy Best Western Plus Kraków Old Town. Hotel znajduje się blisko najważniejszych zabytków Krakowa, a jednocześnie największych atrakcji tego miasta. Co więcej, Best Western Plus Kraków Old Town znajduje się blisko Dworca Głównego PKP. Rezerwując pobyt w Best Western Plus Kraków Old Town, masz pewność, że będziesz mieć blisko do każdego ważnego punktu w mieście.


Hotele powiązane z artykułem
Zobacz również pozostałe artykuły
  • Mało Znane Miejsca W Polsce, Którymi Się Zachwycisz!
    Meteorolodzy przewidują, że podczas najbliższych jesiennych tygodni czekają nas zarówno słoneczne, jak i pochmurne, deszczowe dni. Dla tych, którzy chcą wykorzystać każdy moment sprzyjającej aury, sieć jak nie stracić energii w podróży przygotowała listę mało znanych, ale zachwycających atrakcji turystycznych na mapie Polski, które warto zobaczyć.
  • Nad Wisłą W Warszawie: Atrakcje, Z Których Trzeba Skorzystać Nad Warszawską Częścią Rzeki
    Z roku na rok przybywa atrakcji w okolicach warszawskiej Wisły. Mieszkańcy stolicy i turyści chętnie spacerują, odpoczywają i bawią się w przywiślańskich barach i klubokawiarniach, na świeżym powietrzu. Jednak czy to wszystko, co może zaoferować "królowa polskich rzek" i jej okolice?

 
 
 

Menu

 Polski
Menu