Kierunek Jurata! Udany pomysł na wiosenny weekend i wakacje latem

1 kwi 2019

Przed II wojną światową, Jurata była miejscem kultowym i jako pierwsza nadmorska miejscowość pełniła dla turystów rolę kurortu. Nie byli to zwykli turyści. Na wakacje w Juracie mogli pozwolić sobie tylko najbogatsi. Obecnie, Jurata wciąż jest bardzo popularną destynacją dla polskich wczasowiczów i ma im do zaoferowania o wiele niż piękne wybrzeże. Dowiedz się, dlaczego Jurata to dobry pomysł na wiosenny weekend, a także na wakacje latem.

jurata weekend wiosna

Jurata. Skąd się wzięła ogromna popularność tego bałtyckiego kurortu?

Początek XX wieku to okres intensywnego rozwoju turystyki w Polsce. Ale nie tylko. To także przełomowy czas dla Juraty, którą turyści z Polski upodobali sobie w roli wakacyjnego kurortu. To właśnie na początku XX wieku w Juracie powstały pierwsze domy wypoczynkowe, pensjonaty oraz wille. Szybko także powstała tu linia kolejowa, która do dzisiaj łączy Juratę z całym półwyspem Helskim, a także stworzono infrastrukturę drogową umożliwiająca dotarcie do tej miejscowości. Turyści pokochali Juratę przede wszystkim za świetne warunki pogodowe, które panują tutaj zarówno wiosną, jak i latem. Treść broszury reklamowej zachęcającej do przyjazdu do Juraty z 1931 roku brzmiała:

„Stała temperatura jest w tej miejscowości o wiele łagodniejsza, wobec przykrycia lasów, chroniących przed wiatrem, niż to ma miejsce w Gdyni i nawet w Warszawie, oraz na całym wybrzeżu morskim. Jeszcze większa różnica na korzyść Juraty daje się zauważyć, kiedy weźmiemy pod uwagę ilość dni słonecznych o wysokiej insolacji.”

Morska bogini Jurata. Bałtycka legenda

Jak przystało na kultową miejscowość, wiąże się z nią pewna legenda o morskiej bogini Juracie. Żyła ona w morzach Bałtyku. Pewnego dnia, zakochała się w miejscowym rybaku. Niestety, Gork – ojciec bogini był tej miłości przeciwny, ponieważ nie wyobrażał sobie związku jego córki z biednym człowiekiem. Nie słuchając ojca, Jurata wreszcie pokazała się rybakowi, wyłaniając się z morskiego odmętu. Gdy o spotkaniu dowiedział się Gork, rozzłościł się tak, że na morzu trzy dni panował gigantyczny sztorm. Żywioł był tak wielki, że aż zniszczył bursztynowy pałac Gorka. Podmorska budowla rozpierzchła się na tysiące kawałeczków. Po dziś dzień, turyści mogą je znaleźć na plaży w Juracie.

Jurata na weekend z rodziną i wakacje latem

Ścieżka rowerowa Hel - Władysławowo

Jurata i jej okolice są naprawdę malownicze. Daje to możliwość organizowania na tym obszarze wielu niezapomnianych wycieczek rowerowych. Co więcej, wzdłuż całej Mierzei Helskiej od Helu, aż po samo Władysławowo wybudowano ścieżkę rowerową, co dodatkowo sprzyja wyprawom na dwóch kołach. Jadąc rowerem do Władysławowa z Juraty, miniesz po drodze Jastarnię, Kuźnicę i Chałupy. Wielu turystów twierdzi, że to najpiękniejsza ścieżka rowerowa w Polsce. Rezerwując pobyt w Best Western Hotel Jurata, wypożyczysz rower na miejscu, oszczędzając czas na szukanie oddzielnej wypożyczalni.

Atrakcje dla aktywnych w Juracie

Wiele przedwojennych pensjonatów zachowało się w Juracie do dzisiaj. Dzięki temu, miasto to do dzisiaj wyróżnia się wyjątkową architekturą. Lepsze od spacerów po mieście są oczywiście spacery po plaży. Choć plaża w Juracie ma tylko 100 m. długości, to jej niepowtarzalnego piękna nie odmówi żaden turysta. Dzięki temu, że schowana jest w bujnych trawach, jest bardzo kameralna i daje poczucie prywatności. Całą plaże pokrywa czysty, a w słońcu niemal biały piasek. Stąd właśnie warto podziwiać przepiękne zachody słońca.

Plażowanie to jednak także nie najbardziej aktywny sposób spędzania wolnego czasu, z jakiego można skorzystać w Juracie. Jeśli lubisz sport, możesz zapisać się na lekcje do jednej ze szkółek surfingowych, a także wypożyczyć sprzęt do kitesurfingu, żeglarstwa lub do nurkowania. Jeśli interesują Cię nie tylko sporty wodne, to możesz także stracić kilka kropel potu na korcie tenisowym lub polu do gry w minigolfa.

Okolice Juraty – atrakcje turystyczne

Jurata to dobry pomysł na podróże dla rodzin z dziećmi. Najmłodsi mogą dowoli kąpać się na strzeżonym kąpielisku albo ćwiczyć równowagę i koncentrację w lokalnym parku linowym. Jeśli masz zamiar podróżować z dziećmi także po okolicach Juraty, zabierz je pociągiem na Hel, w którym znajduje się fokarium. Twoje dzieci będą mogły na żywo zobaczyć, jak wygląda prawdziwa foka. Idealnym czasem na taką wycieczkę jest 11.00 lub 14.00. Właśnie wtedy foki są karmione przez obsługę, dzięki czemu można je zobaczyć z bardzo bliska. Z kolei, podróżując w przeciwnym kierunku, zatrzymaj się we Władysławowie, w którym działa Ocean Park. Można w nim zobaczyć prawdziwe rekiny. Dzień zakończysz kolacją składającej się ze smacznej rybki. A teraz coś dla dorosłych! W sąsiadującej z Juratą Jastarni organizowane są loty widokowe. Podczas takiego loty można zobaczyć cały Półwysep Helski „z lotu ptaka”. Jeśli lubisz bardziej „przyziemne” atrakcje wybierz się na spływ kajakowy w Dębkach rzeką Piaśnicą.

Best Western Hotel Jurata Hotele w Juracie Travel Card

Zarezerwuj pobyt w Best Western Hotel Jurata

Jeśli przyjeżdżasz na weekend lub na wakacje do Juraty, zatrzymaj się w Best Western Hotel Jurata. W leniwe dni, możesz popływać w hotelowym basenie lub skorzystać z oferty hotelowego salonu SPA, w którym zażyjesz niezapomnianego masażu. W dni, w których będziesz mieć ochotę na aktywność fizyczną, skorzystasz np. z hotelowej wypożyczalni rowerów i wybierzesz się na przepiękną wycieczkę po Półwyspie Helskim.


Hotele powiązane z artykułem
Zobacz również pozostałe artykuły
  • Weekend We Wrocławiu – Co Warto Zobaczyć Mając Do Dyspozycji Dwa Dni Wolnego?
    Coraz większą popularność zdobywają ostatnio tzw. city breaks. Pod tą nazwą kryje się krótki, zazwyczaj weekendowy wypad do większego miasta, takiego jak na przykład Wrocław. Stolica Dolnego Śląska to jedno z najchętniej wybieranych miast wśród turystów – zarówno tych z Polski, jak i z zagranicy. Przed przyjazdem warto zaplanować swój pobyt i wybrać najciekawsze miejsca, a także hotel z dobrą lokalizacją.
  • Pomorze Z Best Western
    Słoneczne wakacyjne miesiące zachęcają do wypraw nad polskie morze, którego walory z roku na rok są coraz bardziej doceniane przez turystów z kraju i zagranicy. Pomorze bowiem to nie tylko piaszczyste plaże nad Bałtykiem, lecz także szereg atrakcji i historycznych miejsc. Wyprawa nad morze to także szansa by obejrzeć największe polskie porty czy Hel – początek Polski. Hotele Best Western podpowiadają, co warto zobaczyć podczas wyprawy nad Bałtyk.

 
 
 

Menu

 Polski
Menu