Tradycje bożonarodzeniowe w Polsce i na świecie

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Niebawem zacznie się czas kupowania prezentów, dekorowania domów, przystrajania choinek oraz przyrządzania tradycyjnych potraw świątecznych. W różnych częściach świata zwyczaje związane ze Świętami trochę się od siebie różnią. Poznajcie najważniejsze tradycje bożonarodzeniowe kultywowane w Polsce, a także w innych krajach na świecie.

tradycje-bozonarodzeniowe-w-polsce-i-na-swiecie-min.jpg

Tradycje bożonarodzeniowe w Meksyku 

Meksykanie uznawani są za jeden z najbardziej religijnych narodów na świecie. Właśnie dlatego, w Meksyku kultywuje się wiele ciekawych tradycji bożonarodzeniowych. Meksykanie pierwsze święto związane z Bożym Narodzeniem świętują już 12 grudnia. Wówczas obchodzą oni dzień Matki Boskiej z Guadalupe. Mieszkańcy Meksyku rozpoczynają wtedy przygotowania do świąt, wybierają prezenty dla członków rodziny oraz świąteczne ozdoby. Popularną świąteczną dekoracją są małe lampiony z brązowych papierowych torebek, do których wkładane są świeczki. Lampiony zdobią ulice, dachy, ogrodzenia i okna. Inną ozdobą są znane w Europie choinki bożonarodzeniowe, przystrajane kolorowymi lampkami. Zwyczaj ten przywędrował do Meksyku ze Stanów Zjednoczonych i wyparł znane przez wiele lat tradycyjne szopki bożonarodzeniowe. W Meksyku przygotowanie do świąt odbywa się podczas serii dziewięciu nocnych spotkań - Las Posadas. Pierwsze spotkanie przypada na dzień 16 grudnia, a ostatnie odbywa się 24 grudnia. Każdego wieczoru zgromadzeni mieszkańcy Meksyku idą procesją ze świecami i figurkami Jezusa, modląc się i śpiewając kolędy. Jest to symbol wędrówki Józefa i Maryi, którzy poszukiwali dla siebie noclegu.

Rozbijanie piniat wypełnionych słodkościami

Ważną tradycją meksykańską jest rozbijanie piniat wypełnionych słodkościami. Symbolizują one zło, które mami swoimi kolorami, a kształt gwiazdy z siedmioma rogami to zaś dosłowny symbol siedmiu grzechów głównych. Rozbijanie piniaty kijem to próba zobrazowania walki z grzechem i złem. Słodkości, które wydostają się z piniaty to symbol Łaski Bożej i zbawienia, jakie otrzymają walczący ze złem. Oczy, które są zasłonięte w trakcie rozbijania piniaty to symbol wiary. Tradycyjne potrawy świąteczne serwowane są po pasterce w pierwszy dzień świąt. Zwykle są to dania z wieprzowiną, indykiem i dorszem, a także nadziewane chili (zob. tradycyjne dania Wrocławia). Atrakcją bożonarodzeniową jest podawanie tortu, w którym ukryta jest mała laleczka z cukru. Osoba, która otrzyma kawałek z lalką, zobowiązana jest zakupić 2 lutego dla wszystkich domowników tamales, czyli tradycyjną masę kukurydzianą nadziewaną mięsem.  

Tradycje bożonarodzeniowe w Hiszpanii

W Hiszpanii pierwszym zwiastunem Bożego Narodzenia jest święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, które przypada na dzień 8 grudnia. W tym dniu, mieszkańcy Hiszpanii kultywują wiele tradycji bożonarodzeniowych. Ludzie tańczą wówczas w rytm tamburynów, grzechotek i kastanietów. Ważną tradycją jest strojenie domów i ulic kolorowymi światełkami oraz budowanie szopki bożonarodzeniowej. Na dwa dni przed Wigilią odbywa się świąteczna loteria, w której wygrać można wysokie nagrody pieniężne. Wyniki podają dzieci uczące się w szkole dla sierot w Madrycie. Wigilia obchodzona jest przez mieszkańców poprzez uliczne uroczystości. W paradach biorą udział osoby przebrane w ludowe stroje oraz zwierzęta. Wieczorem Hiszpanie rodzinnie uczestniczą w kolacji, która organizowana jest u najstarszego członka rodu. Tradycyjne potrawy to pieczone mięsa, pasztety, wędliny, jamon, czyli suszona szynka, owoce morza, consome, czyli hiszpański rosół, ryby, pieczone prosię, pieczone jagnię oraz ciasto drożdżowe z migdałami. Co ciekawe, w Hiszpanii nie funkcjonuje tradycja wręczania sobie świątecznych prezentów. Zwykle upominki wręczane są dopiero przy okazji Święta Trzech Króli. 

Tradycje bożonarodzeniowe w Chinach 

Boże Narodzenie w Chinach to czas, w którym nie obowiązują dni wolne od pracy. Dzieje się tak dlatego, że święta te nie są świętem oficjalnym, bowiem chrześcijaństwo stanowi tam zdecydowaną mniejszość. W Chinach czas ten jest więc nieco bardziej rozrywkowy i komercyjny aniżeli religijny. Wigilia zwykle odbywa się w restauracji, a po uroczystej kolacji Chińczycy świętują podczas klubowych imprez lub poprzez udział w imprezach karaoke. Głównie spotkania te odbywają się z przyjaciółmi, rzadziej w gronie rodzinnym. Chińczycy nie znają jasełek, ani nie przygotowują szopek bożonarodzeniowych. Dekorują jednak swoje domy i ubierają choinki. Ważną tradycją w Chinach jest wręczanie sobie świątecznych prezentów. Dzieci wywieszają wówczas muślinowe pończochy. Odpowiednikiem św. Mikołaja jest tam Shengdan Laoren. Wręczając prezent Chińczykowi osobiście - należy pamiętać, aby podać go obiema rękami. Upominek należy zapakować w złoty, srebrny lub czerwony papier, unikając papierów w kolorze czarnym i białym. W jednej paczuszce nie mogą znajdować się też cztery elementy. 

Tradycje bożonarodzeniowe w Polsce 

Święta Bożego Narodzenia to bardzo ważny i rodzinny czas w polskiej kulturze. Polacy ubierają wówczas choinki oraz dekorują domy, podwórza i ulice. Kultywowanych jest wiele tradycji bożonarodzeniowych. Przygotowując wigilijną wieczerzę, pod obrus kładzie się sianko, które ma zapewnić dobrobyt w kolejnym roku. Na stole pojawić się musi 12 potraw oraz dodatkowe nakrycie dla niespodziewanego gościa. Zanim rodzina zasiądzie do stołu na niebie musi pojawić się pierwsza gwiazdka. Dopiero wówczas domownicy składają sobie życzenia, dzielą się opłatkiem i zasiadają do wspólnego stołu. Po wieczerzy rozpakowuje się prezenty, jakie znajdują się pod choinką, a później zaczyna się wspólne kolędowanie. O północy rodziny uczestniczą w pasterce. 

Najpopularniejsze polskie kolędy 

Kolędy w polskiej tradycji są mocno zakorzenione Najstarsza, polska świąteczna pieśń "Zdrów bądź królu anielski" pochodzi z 1420 roku. Najpopularniejsze polskie kolędy, najbardziej znane i najchętniej śpiewane podczas rodzinnych spotkań, to "Bóg się rodzi", "Lulajże Jezuniu", "Dzisiaj w Betlejem" oraz "Wśród nocnej ciszy". 

Tekst kolędy „Bóg się rodzi”

A Słowo Ciałem się stało

i mieszkało między nami

 

Cóż masz niebo nad ziemiany?

Bóg porzucił szczęście twoje

Wszedł między lud ukochany,

Dzieląc z nim trudy i znoje;

Nie mało cierpiał, nie mało,

Żeśmy byli winni sami,

 

A Słowo Ciałem się stało

I mieszkało między nami.

 

W nędznej szopie urodzony,

Żłób mu za kolebkę dano?

Cóż jest, czem był otoczony?

Bydło, pasterze i siano.

Ubodzy, was to spotkało

Witać Go przed bogaczami,

 

A Słowo Ciałem się stało

i mieszkało między nami.

 

Potem i Króle widziani

Cisną się między prostotą,

Niosąc dary Panu w dani:

Mirrę, kadzidło i złoto;

Bóstwo to razem zmieszało

Z wieśniaczymi ofiarami;

 

A Słowo Ciałem się stało

i mieszkało między nami.

 

Podnieś rękę, Boże Dziecię!

Błogosław krainę miłą,

W dobrych radach, w dobrym bycie

Wspieraj jej siłę swą siłą.

Dom nasz i majętność całą,

I Twoje wioski z miastami!

 

A Słowo Ciałem się stało

i mieszkało między nami.

Najpopularniejsze polskie dania wigilijne

Jedną z tradycji bożonarodzeniowych jest przygotowanie 12 wigilijnych potraw. Ważną kwestią podczas wieczerzy jest spróbowanie wszystkich dań, co ma zagwarantować szczęście w kolejnym roku. Istnieje wiele popularnych przepisów na polskie dania wigilijne. Zwykle podawana jest zupa grzybowa, karp pod różnymi postaciami, jak na przykład karp w galarecie lub karp smażony, kapusta z grochem, pierogi z grzybami, barszcz z uszkami, śledzie, kluski z makiem oraz kompot z suszu. Każdy region posiada również swoją wyjątkowo tradycyjną potrawę. Na Kaszubach podawany jest ryż z jagodami, a na Śląsku zupa z konopi oraz dania z ziemniaków. 

Przepis na karpia w galarecie

Do przyrządzenia karpia w galarecie potrzebne są następujące składniki:

  • karp - 1,5 kg
  • marchewka - 1 szt.
  • pietruszka – 1 szt.
  • seler - 0,5 szt.
  • cebula - 1 szt. 
  • liść laurowy - 3 szt. 
  • ziele angielskie - 5 szt. 
  • żelatyna - 3 łyżki
  • woda - 2 litry
  • sok z cytryny - dwie łyżeczki
  • sól i pieprz

Przygotowanie karpia w galarecie: 

Proces przyrządzenia potrawy należy rozpocząć od przygotowania karpia. Z ryby trzeba się więc pozbyć wnętrzności oraz łusek z tułowia. Tak przygotowaną rybę należy opłukać i pokroić na około 3-4 cm dzwonka. Marchewkę, pietruszkę, cebulę, seler, liście laurowe, ziele angielskie, szczyptę soli oraz szczyptę pieprzu należy włożyć do płaskiego rondla i zalać dwoma litrami wody. Po około 25 minutach dodać do gotowania osolonego karpia. Po upływie 15 minut należy sprawdzić, czy ryba jest już miękka. Jeśli tak, należy wyciągnąć karpia z wywaru, a po jego ostudzeniu należy pozbyć się ości. Następnie należy odcedzić wywar i zredukować jego ilość do jednego litra. W trzech łyżkach zimnej i przegotowanej wody należy namoczyć żelatynę, którą trzeba dodać do jeszcze ciepłego bulionu. Do smaku można następnie dodać dwie łyżeczki soku z cytryny. Wywar należy podzielić na trzy części. Na półmisek wylać jedną porcję i wstawić do lodówki do zastygnięcia. Następnie na wywarze należy ułożyć kawałki karpia i przykryć je kolejną porcją wywaru. Po schłodzeniu można ozdobić galaretę rodzynkami, plastrami cytryny lub koperkiem, a następnie należy zalać rybę kolejną, ostatnią już warstwą wywaru. Całość schować do lodówki w celu całkowitego stężenia.

Best Western Hotel Edison Hotele w Poznaniu Travel Card

Boże Narodzenie poza domem. Gdzie się zatrzymać?

Wszyscy, którzy Boże Narodzenie spędzają w innym mieście, poza domem, mogą potrzebować wygodnego noclegu. Hotele Best Western znajdują się w całej Polsce. Nie tylko w największych miastach, takich jak Kraków, Warszawa, Wrocław, Katowice, ale także w wielu innych, m.in. w Białymstoku, Piotrkowie Trybunalskim, Olsztynie, Opolu i wielu innych miejscowościach.


 Zobacz również pozostałe artykuły

  • NA CO ZWRACAĆ UWAGĘ KUPUJĄC NARTY? PRZYGOTUJ SIĘ DO SEZONU ZIMOWEGO.
    Wbrew pozorom, kupno nowych nart - zarówno dla amatorów, jak i osób doświadczonych - nie zawsze jest proste. Wszystko wiąże się z tym, że ich dobór powinien opierać się na własnych preferencjach, możliwościach i innych, równie ważnych kwestiach. Na co zwracać uwagę kupując narty?
  • JAK JEST OBCHODZONE HALLOWEEN W POLSCE I NA ŚWIECIE?
    Halloween to święto obchodzone na całym świecie. Ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. W różnych zakątkach świata tradycja obchodzenia święta duchów przybiera trochę inne formy. Dowiedz się, jak święto duchów obchodzone jest w Polsce i na świecie.

 
 
 

Menu

 Polski
Menu