Znane, polskie manufaktury. Fabryki okryte światową sławą!

Wytwórstwo ręczne to zdecydowanie coś, czym Polska może się pochwalić. Legendarne polskie manufaktury to zarazem dużo więcej niż tradycja rękodzielnicza. Powstają w nich wyjątkowo jakościowe produkty, okryte sławą nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Warto przeczytać!

Fabryka bombek Fogiel, czyli amerykańskie bombki o polskich korzeniach

Fabryka bombek Fogiel, czyli amerykańskie bombki o polskich korzeniach

Trudno nie zachwycić się bogactwem dekoracji świątecznych prezentowanych na amerykańskich filmach, tak często transmitowanych w okresie Bożego Narodzenia. Różnokształtne, bogato zdobione bombki przyciągają wzrok. Nie są to jednak wyroby amerykańskie. Widziane na ekranach ozdoby to właśnie bombki Fogiel, wytwarzane ręcznie w Warszawie, w dzielnicy Praga-Południe.

W 1948 roku, tą rodzinną działalność rozpoczął Jan Fogiel, która trwa do dnia dzisiejszego. W manufakturze zatrudniane są artystki, pracują również właściciele. Trzeba bowiem zachować najwyższe standardy, by zadowolić amerykańskiego odbiorcę, a więc głównego choć nie jedynego klienta! Zaledwie osiem osób pracujących w fabryce rocznie wytwarza aż 150 tysięcy bombek. Fabryka Fogiel słynie z bombek o różnorodnych, bajkowych kształtach i bogatych zdobieniach. 

Ceramika Millena w Bolesławcu - od średniowiecza po współczesność

Ceramika Millena w Bolesławcu - od średniowiecza po współczesność

Choć zakład Millena w Bolesławcu powstał na początku lat 90., tradycja wyrobu ceramiki jest na tych ziemiach głęboko zakorzeniona. Początki sięgają średniowiecza, a największy rozwój nastąpił w wieku XVIII. Już wtedy oryginalna ceramika z Bolesławca została doceniona przez odbiorców z całej Europy. W czym tkwi sekret? Ceramika Millena w Bolesławcu jest zdobiona ręcznie, za pomocą specjalnych stempli. Zachwyca także oryginalny i jakże estetyczny dobór kolorów.

Nie mniej ważna jest trwałość i jakość wyrobów. Obecnie w Bolesławcu funkcjonują między innymi manufaktury, takie jak Ceramika Millena oraz Ceramika Artystyczna Spółdzielnia Rękodzieła Artystycznego w Bolesławcu. Ceramika z Bolesławca dociera do klientów na całym globie, od Japonii po USA. Manufaktura ma na koncie nawet zestawy ceramiki dla CIA.

Manufaktura zegarmistrzowska Polpora, czyli polska Szwajcaria

Manufaktura zegarmistrzowska Polpora, czyli polska Szwajcaria

Podziwiając zegarki Polpora można odnieść wrażenie, że zwrot szwajcarska precyzja nabiera zupełnie innego znaczenia. W 2006 roku polskich kolekcjonerów zachwyciła informacja o powstaniu nowej, rodzimej kolekcji zegarków mechanicznych. Jak wspomina sam właściciel, wtedy jeszcze nikt nie wierzył, że Zielona Góra stanie się polską Szwajcarią. A jednak, w zielonogórskiej manufakturze Polpora powstało już 500 zegarków najwyższej klasy.

Wszystko zaczęło się od niesamowitej kolekcji, w której zaprezentowano trzy modele: Gnesna, Cracovia i Varsovia. Ta pierwsza, osławiona edycja inspirowana była historią Polskiej Szkoły Jazzu. Początek rozwoju firmy Polpora to zarazem początek historii polskiej manufaktury zegarmistrzowskiej i narodziny legendy. Zegarki urzekają nie tylko precyzją mechanizmu, ale także designem. Nic więc dziwnego, że wyroby Polpora wyprzedają się błyskawicznie. 

Wooden Story - certyfikowane zabawki z Makowa Podhalańskiego

Wooden Story - certyfikowane zabawki z Makowa Podhalańskiego

Zabawka naturalna, a tym samym bezpieczna dla dziecka, to obecnie rzecz trudno dostępna. Niezwykle cieszy więc fakt, że w rejonach górskich nadal powstają tradycyjne zabawki drewniane. Manufaktura Wooden Story powstała w roku 1969 w Białce obok Makowa Podhalańskiego. Zabawki wytwarzane są tam z użyciem certyfikowanego drewna, bez dodatku toksycznych substancji.

Stosowane są również bezpieczne barwniki z certyfikatem. Zamiast szkodliwych związków, używany jest pszczeli wosk i naturalne oleje. W manufakturze powstają zabawki dla najmłodszych, gryzaki, a także układanki i inne zabawki sensoryczne. Oprócz tego, dostępne są pudełka na zabawki, a nawet drewniane meble dla dzieci. Z Wooden Story aranżacja bezpiecznego pokoju dziecięcego jest więc maksymalnie ułatwiona. 

Manufaktura w Łodzi - zabytkowa fabryka z bogatą historią

Manufaktura w Łodzi - zabytkowa fabryka z bogatą historią

Gdy chodzi o łódzką Manufakturę, określenie fabryka nie jest wystarczające. Łódzka Manufaktura to kompleks fabryczny, złożony z licznych zakładów tekstylnych, odlewni, ślusarni, magazynów, gazowni, a także budynków użytkowo-reprezentacyjnych. Na tym 30-hektarowym obszarze znajdował się, chociażby Pałac Izraela Poznańskiego - imienia założyciela. Fabryka, założona na początku ubiegłego wieku, stała się miejscem zatrudnienia dla tysięcy mieszkańców. Obecnie na terenie Manufaktury mieści się centrum handlowe.

Industrialna stylistyka, w połączeniu z nowoczesnymi akcentami, doskonale wpasowuje się we współczesne trendy designu. Oficjalne otwarcie nastąpiło w roku 2006 i przyniosło Łodzi nowy początek. Ze względu na powierzchnię terenu, zlokalizowano tam również centrum rozrywkowe, sportowe i gastronomiczne. Zarazem, Manufaktura pozostaje centrum kultury i poszanowania historii. Na obszarze mieści się Muzeum Fabryki, Muzeum Historii Miasta Łodzi oraz Muzeum Sztuki. 

Te, jak i inne przykłady polskiego wytwórstwa są dowodem na potencjał gospodarczy i kulturowy naszego kraju. Warto odwiedzać polskie manufaktury i korzystać z ręcznie wytwarzanych dóbr. Bez wątpienia, pod wieloma względami wyroby tradycyjne nie mają sobie równych.

Best Western Plus Kraków Old Town Hotel Hotele w Krakowie Travel Card


Hotele powiązane z artykułem
Zobacz również pozostałe artykuły

 
 
 

Menu

 Polski
Menu