8 cze 2019
Białystok, stolica i równocześnie największe miasto północno-wschodniej Polski, założył w 1320 roku książę litewski Giedymin. To wyjątkowe miasto jest miejscem, gdzie zachód spotyka się ze wschodem, oraz łączą się różnorodne tradycje kulturowe, ponieważ od wieków przedstawiciele różnych wyznań i narodowości mieszkają razem na tych ziemiach.
Białystok – wielokulturowy i wielojęzyczny tygiel Podlasia
To właśnie dzieciństwo w tym wielojęzycznym i wielokulturowym tyglu Białegostoku wywarło ogromny wpływ na Ludwika Zamenhofa, twórcę esperanto, który chciał stworzyć uniwersalny język, który pomógłby ludziom porozumiewać się bez barier. Białystok to również miasto, w którym można zjeść wszystkie specjały kuchni podlaskiej, takie jak kartacze, babki ziemniaczane, kiszki ziemniaczanie czy wypić lokalny bimber „Duch puszczy”.
Na małej powierzchni, dużo ludzi
Białystok jest stosunkowo małym miastem pod względem wielkości, jednak ze względu na dużą populację stanowi drugie, po Łodzi, najgęściej zaludnione miasto w Polsce. Jest też w czołówce polskich miast posiadających liczne zabytki. Większość z nich znajduje się w ścisłym centrum miasta. Są tu budynki z różnych epok, np. z renesansu, gotyku czy klasycyzmu. Główną atrakcją turystyczną miasta jest Pałac Branickich, dawna rezydencja zamożnej i wpływowej rodziny szlacheckiej, która niegdyś była właścicielem całego miasta. Pałac nazywany „Polskim Wersalem” jest jednym z najwspanialszych barokowych budynków w Polsce. Nieopodal znajduje się Rynek Kościuszki, reprezentacyjna promenada miasta i jednocześnie miejsce kulturalno-wypoczynkowe, chętnie odwiedzane nie tylko przez turystów, ale i mieszkańców. Zachwycającym obiektem wartym zobaczenia w Białymstoku jest też nowoczesna Opera i Filharmonia Podlaska, która została wkomponowana w otaczającą przyrodę.
Wyjątkowe obiekty sakralne
Będąc w Białymstoku warto poświęcić czas na zwiedzenie Bazyliki archikatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz innych świątyń katolickich i prawosławnych, jak np. Cerkwi Św. Ducha – świątyni o niezwykłej architekturze, budowanej od lat 80-tych XX wieku do chwili obecnej. Jest to największa świątynia prawosławna w Polsce, budząca ogromny podziw wśród turystów. Ciekawostką architektoniczną jest również kościół św. Rocha – dzieło wybitnego architekta 20-lecia międzywojennego, stanowiące Pomnik Odzyskania Niepodległości. Warto poświęcić kilka dni na dokładne zwiedzanie miasta, aby móc poczuć w pełni jego wyjątkowy klimat. Turyści odwiedzający Białystok mogą zatrzymać się w Best Western Hotel Cristal, którego dogodna lokalizacja w centrum miasta zapewnia łatwy dostęp do okolicznych atrakcji.
Unikatowe okoliczne atrakcje
Przyrodniczym sercem Podlasia jest Puszcza Białowieska rozciągająca się na terenie Polski i Białorusi, która nie bez powodu znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Puszcza to jeden z ostatnich i największych fragmentów lasu pierwotnego nizin europejskich. To tutaj żyje największa populacja wolnego żubra na świecie. Żubr europejski, tak jak bizon amerykański, należy do rodzaju bison, a podstawowe różnice między tymi gatunkami, poza obszarem występowania, są widoczne w budowie anatomicznej. Europejski przedstawiciel wydaje się mniejszy z powodu bardziej skąpego owłosienia przedniej części ciała. Za to rogi bizona są krótsze, u nasady cieńsze i silniej zakrzywione, a nos bardziej wypukły. Populacja żubra w Polsce wynosi niecałe 1900 osobników, zatem możliwość zobaczenia zwierzęcia w jego środowisku naturalnym jest nie lada okazją. Z uwagi na dobro zwierząt i roślin nie ma możliwości penetrowania rezerwatu na własną rękę. Puszczę można zwiedzać wyłącznie z przewodnikiem, który nie tylko pokaże i opowie o ciekawostkach z życia fauny i flory, ale również bezpiecznie przeprowadzi przez gąszcz lasu. Sama Białowieża (siedziba Białowieskiego Parku Narodowego) to wieś o pięknej i oryginalnej architekturze. Jednym z wyjątkowych zabytków jest Cerkiew św. Mikołaja zbudowana przez Cara Aleksandra III. Jej największym skarbem jest porcelanowy ikonostas, sprowadzony pod koniec XIX wieku z Petersburga.
Dodaj do listy miejsc do odwiedzenia Supraśl
Zaledwie kilkanaście kilometrów od centrum Białegostoku znajduje się Supraśl, miejscowość posiadająca status uzdrowiska położona w Puszczy Knyszyńskiej, gdzie na zwiedzających czeka Muzeum Ikon, w którego zbiorach znajduje się ok. 1,2 tys. ikon. Supraśl leży na Szlaku Tatarskim. Jest to szereg miejscowości podlaskich związanych historycznie, architektonicznie oraz współcześnie z kulturą tatarską i religią muzułmańską. Szlak jest atrakcją turystyczną, który prowadzi przez dawne, najdalej wysunięte na zachód Europy osady Tatarów, który warto uwzględnić w swoich wojażach.
Hotele powiązane z artykułem
Zobacz również pozostałe artykuły
- Jak Podróżować Ze Zwierzętami?
Podróżowanie z rodziną może sprawiać wiele radości, szczególnie gdy podróżują z Wami futrzani przyjaciele. Taka podróż może wiązać się niestety także z pewnymi trudnościami. Aby je zminimalizować, zastosuj się do poniższych wskazówek. - Zadbaj O Dobry Sen W Podróży
Jako podróżujący w interesach spędziłem wiele nocy w pokojach hotelowych i – prawdopodobnie tak jak Ty – miałem podczas takich podroży duży problem z zasypianiem. Było to tym bardziej frustrujące, że spanie w nocy jest niezbędne, aby następnego dnia być w pełni efektywnym, np. na spotkaniach biznesowych rano.