9 najbardziej znanych kawiarni na Świecie oraz w Polsce

Kawa jest napojem, który już od dawien dawna rozpala zmysły wielu ludzi. Dziś już nie sposób sobie wyobrazić dnia bez aromatycznej filiżanki gorącej małej czarnej. Legendarnymi koneserami kawy — egzotycznego napoju, który dotarł do Rzeczpospolitej z orientalnej Turcji — byli między innymi król Jan III Sobieski oraz Bohdan Chmielnicki.

9 najbardziej znanych kawiarni na Świecie oraz w Polsce

Co ciekawe, pierwsze lokale, w których serwowano kawę na ziemiach polskich, nie były wcale określane mianem kawiarni, ale kafenhausów. Burzliwa i obfitująca w liczne zwroty akcji historii propagowania kawy w Polsce i na Starym Kontynencie może posłużyć jako doskonała inspiracja do tego, aby bliżej przyjrzeć się legendarnym kawiarniom zlokalizowanym w różnych krajach i głębiej zastanowić się, w czym tkwi ich niepowtarzalny urok.

Najsłynniejsze zabytkowe kawiarnie na świecie

Przegląd najbardziej legendarnych, starodawnych kafejek na świecie warto zacząć od Półwyspu Apenińskiego.

1. Caffe Florian we Włoszech

Caffe Florian we Włoszech

To właśnie tam znajduje się Caffe Florian, która uchodzi za najstarszą włoską kawiarnię. Funkcjonuje ona bowiem już od 1720 roku. Lokal ten służy nie tylko jako miejsce konsumpcji gorącego naparu, ale również jako przestrzeń prezentacji różnorakich obrazów oraz rzeźb. Najznamienitszymi gośćmi kafejki byli między innymi Charles Dickens, Goethe oraz Casanova.

2. Caffe Slavia w Pradze

Caffe Slavia w Pradze

Kolejną kawiarnią, której nie sposób pominąć w tym zestawieniu, jest Café Slavia w Pradze. Wspomniany punkt gastronomiczny znajduje się nieopodal słynnego Teatru Narodowego. Kafejka była ulubionym miejscem spotkań ważnych osobistości świata kulturalnego i politycznego Republiki Czeskiej. Najbardziej znanymi gośćmi lokalu byli między innymi pisarz Franz Kafka oraz prezydent Vaclav Havel.

3. Cafe Central w Wiedniu

Cafe Central w Wiedniu

Kraje środkowej Europy mogą poszczycić się bogatą tradycją w zakresie lokali wyspecjalizowanych w konsumpcji kawy. W stolicy Austrii — Wiedniu — znajduje się bowiem Café Central. Prezentowana kafejka urzeka oryginalną aranżacją wnętrza, której charakterystycznymi elementami są marmurowe kolumny oraz kryształowe żyrandole. Z uwagi na korzystną akustykę lokalu organizowane są tu liczne recitale fortepianowe.

5. New York Cafe na Węgrzech

New York Cafe na Węgrzech
Źródło zdjęcia: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:New_York_caf%C3%A9_Budapest.jpg

Również Węgry mają powody do dumy. Na terytorium tego państwa znajduje się bowiem słynna New York Café. W tym epickim lokalu serwowane są nie tylko wyborne gatunki kawy, ale także ekskluzywne alkohole. Wystrój wnętrza kafejki dobrze oddaje założenia stylistyczne epoki barokowej i sprawia, że lokal na pierwszy rzut oka kojarzy się bardziej z salą balową niż ze zwykłą kawiarnią w tradycyjnym tego słowa znaczeniu. Wnętrze kafejki jest bowiem ornamentowane licznymi kryształami, marmurami oraz sztukateriami.

6. Majestic Cafe w Portugali

Majestic Cafe w Portugali

Jednym z krajów, w którym konsumpcja kawy jest integralnym oraz istotnym elementem lokalnej kultury, jest Portugalia. Oczywiście ten stan rzeczy znajduje odzwierciedlenie w bogatej sieci kawiarni rozsianych po całym kraju. Najsłynniejszą z nich jest Majestic Café. Lokal ten można interpretować jako swoiste eldorado dla miłośników sztuki secesyjnej oraz belle époque. Bogato zdobione wnętrza kafejki budzą zainteresowanie nie tylko u żądnych wrażeń turystów, ale także u fotografów, którzy gustowne i pełne przepychu wnętrza Majestic Café, traktują jako artystyczne wyzwanie pozwalające na weryfikację swojego zawodowego kunsztu.

7. Café de l'Opera w Barcelonie

Café de l'Opera w Barcelonie
Źródło zdjęcia: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Caf%C3%A8_de_l%27Opera_(La_Rambla,_74,_Barcelona)_01.JPG

W niniejszej kompilacji nie sposób zignorować także Café de l'Opera. Ta epicka kawiarnia, która zlokalizowana jest na najpopularniejszym deptaku stolicy Katalonii, Barcelony, może poszczycić się długą i ciekawą historią. Choć z punktu widzenia czysto formalnego została ona otwarta w 1929 roku, jej początki datowane są na znacznie wcześniejsze lata. Lokal ten pierwotnie pełnił funkcję tawerny, a następnie pijalni czekolady. Obecnie kusi on turystów nie tylko czarującym aromatem wykwintnej kawy, ale również pięknym i starannie skomponowanym modernistycznym wnętrzem.

Najstarsze kawiarnie w Polsce

Polska również może poszczycić się kawiarniami, które kryją piękną historię – m.in. w Krakowie i w Warszawie.

8. Legendarne kawiarnie w Krakowie

Jedną z najbardziej znanych starodawnych kafejek Rzeczpospolitej jest Jama Michalika. Jej początki datowane są na 1895 rok. Lokal ten był nie tylko miejscem, gdzie można było uraczyć się wyborną kawą oraz wyśmienitymi wyrobami cukierniczymi, ale również przeżyć prawdziwą ucztę duchową. To właśnie tam zadebiutował słynny kabaret Zielony Balonik. Do dzisiaj w kafejce organizowane są liczne wieczory literackie oraz recitale. Jak powszechnie wiadomo, niektóre kawiarnie z uwagi na swoją wyjątkową atmosferę mogą posłużyć jako doskonałe miejsce licznych spotkań artystycznych. Przykładem takiego lokalu jest niewątpliwie słynna Piwnica pod Baranami. Kafejka słynie nie tylko z tematycznych recitali i koncertów, ale także z niebanalnego wystroju, który potęguje jej magiczny klimat. Przekraczając próg lokalu, nie sposób pozostać obojętnym na awangardowe dekoracje inne pamiątki, które przypominają o bogatej historii tego przybytku i jego znaczeniu dla krakowskiej bohemy.

Best Western Plus Kraków Old Town Hotel Hotele w Krakowie Travel Card

9. Zabytkowa kawiarnia w Warszawie

Odwiedzając Warszawę, warto z kolei wstąpić do kawiarni Telimena. Ten założony w 1827 roku lokal zasłynął nie tylko z bogatego wyboru aromatycznych wysokogatunkowych kaw, ale także niepowtarzalnych trunków na bazie miodu oraz przepysznych pierników.


Hotele powiązane z artykułem

 
 
 

Menu

 Polski
Menu