5 miejsc, które warto zobaczyć będąc na Podlasiu

Podlasie przez wielu jest uważane za jeden z najbardziej urokliwych zakątków Polski. Znajdują się tam zarówno zachwycające parki narodowe i krajobrazowe, jak i urokliwe miasteczka oraz wsie z drewnianymi chatkami i kolorowymi cerkwiami.

5 miejsc, które warto zobaczyć będąc na Podlasiu

Co więcej, region może poszczycić się wyjątkową regionalną kuchnią (zob. dania kuchni dolnośląskiej). Sieć Best Western Hotels & Resort podpowiada, jakich 5 atrakcji nie można pominąć, planując swój pobyt na Podlasiu.

Cisza i spokój, czyli spacer w krainie ptaków oraz łosi

W województwie podlaskim znajduje się wiele zielonych terenów, parków krajobrazowych i jezior, co czyni region idealnym miejscem na ucieczkę od miejskiego zgiełku oraz na naładowanie baterii. Znajduje się tam m.in. największy i najdłuższy park narodowy w Polsce. Odległość pomiędzy jego krańcami wynosi prawie 100 km, a jego powierzchnia jest większa niż Seszele czy Malta. Biebrzański Park Narodowy tworzą głównie obszary podmokłe, co sprawia, że jest to jeden z najdzikszych i najbardziej tajemniczych parków w Polsce. Tereny rezerwatu zamieszkuje blisko 270 gatunków ptaków, w tym niezwykle rzadkie okazy, takie jak wodniczka, rybitwa białoskrzydła, orlik grubodzioby czy kulik wielki. Dolina Biebrzy to również dom dla wielu innych zwierząt – można tam spotkać ponad 40 gatunków ssaków, między innymi łosie. Niesamowita fauna i flora parku od lat przyciągają zapalonych fotografów i kajakarzy.

Analizując turystyczną mapę Podlasia, należy pamiętać o Białowieży, która zajmuje tam szczególne miejsce. Turyści często decydują się na wiosenne zwiedzanie Puszczy Białowieskiej, jesienne podziwianie zabytków z XIX i XX wieku oraz zimowe kuligi i tropienie śladów zwierząt w śniegu – bez względu na porę roku, zawsze można tam spędzić niezapomniany urlop. Sama miejscowość Białowieża jest uroczą osadą, a jednym z jej najbardziej wyjątkowych zabytków jest Cerkiew św. Mikołaja. Świątynia została zbudowana przez Cara Aleksandra III. Jej największym skarbem jest porcelanowy ikonostas, sprowadzony pod koniec XIX wieku z Petersburga.

Na pograniczu wschodu i zachodu

Oprócz niesamowitej przyrody, region Podlasia charakteryzują bogate, wielokulturowe tradycje. Na tych terenach od lat wspólnie żyli przedstawiciele różnych wyznań i narodowości. Obok chrześcijaństwa swoje wpływy miały również prawosławie i religia muzułmańska. W Grabarce, wsi położonej zaledwie 12 km od Siemiatycz, znajduje się jedno z najważniejszych miejsc kultu religijnego wyznawców prawosławia w Polsce. Każdego roku przyjeżdżają tam tysiące pielgrzymów, którzy wnoszą na wzgórze krzyże wotywne. Szacuje się, że na szczycie znajduje się ich już ponad 10 tysięcy. Święta Góra Grabarka jest miejscem modlitwy, które słynie także z uzdrawiającego źródełka. Wierni obmywają się w nim, aby oczyścić się z chorób.

Mówiąc o regionie nie można nie wspomnieć o szlaku tatarskim - szeregu miejscowości związanych historycznie z religią muzułmańską oraz kulturą tatarów. Przybyli oni na te ziemie z terytoriów Złotej Ordy, później Wielkiej Ordy, Chanatu Krymskiego i Chanatu Kazańskiego, tym samym wprowadzając na te tereny swoje zwyczaje i tradycje, w tym również kuchnię. Jednym z ich potomków jest rodzina Bogdanowiczów, która w swojej restauracji serwuje typowe dania tatarskich przodków min. cebulniki (pieczone pierogi z mięsem i cebulą) czy kryszonkę (jagnięcina z warzywami). Tatarska Jurta w Kruszynianach to punkt obowiązkowy na mapie wszystkich smakoszy! Mimo że w maju 2018 roku obiekt został całkowicie zniszczony przez ogień, misja dzielenia się tatarską kuchnią pozostała w właścicielach i Bogdanowiczowie serwują swoje popisowe dania w kuchni polowej podczas festynów i świąt lokalnych. Obecnie trwają prace wykończeniowe nowej karczmy, a oddanie restauracji jest planowane na przyszły rok.

Best Western Hotel Cristal Hotele w Białymstoku Travel Card

Białystok – prawdziwa gratka dla amatorów architektury i pysznego jedzenia

Początki Białegostoku sięgają XIV wieku, kiedy to miasto zostało założone przez księcia litewskiego Gedymina. Dziś stolica Podlasia to największe miasto północno-wschodniej Polski i może poszczycić się bogatą historią oraz licznymi zabytkami zarówno z renesansu, jak i gotyku czy klasycyzmu. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych obiektów miasta jest Pałac Branickich – dawna rezydencja wpływowej rodziny szlacheckiej. Na przestrzeni wieków, kompleks pałacowo-ogrodowy okrzyknięto mianem Polskiego Wersalu i obecnie jest uważany za jeden z najwspanialszych barokowych budynków w kraju. Nieopodal niego znajdują się reprezentatywny deptak oraz Rynek Kościuszkowski, nad którym góruje zespół Bazyliki Archikatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – obiekt łączący architekturę późnego renesansu i stylu neogotyckiego.

Planując wyjazd do Białegostoku warto rozważyć pobyt w Best Western Hotel Cristal przy ul. Lipowej 3. Obiekt wyróżnia nie tylko dogodne położenie w centrum miasta i wysoki standard oferowanych pokoi, ale również znakomita restauracja, która jako jedyna na Podlasiu otrzymała rekomendację organizacji Slow Food oraz największą liczbę punktów w regionie według żółtego przewodnika Gault & Millau. Warto wspomnieć, że sieć przyznała hotelowi w 2018 roku pierwsze miejsce za najlepsze śniadania wśród wszystkich obiektów Best Western w Polsce.


Hotele powiązane z artykułem
Zobacz również pozostałe artykuły
  • Weekend Nad Odrą Z Hotelami Best Western
    Długi weekend w Polsce? Hotele Best Western podpowiadają, gdzie wybrać się na zwiedzanie samochodem. Jedną z ciekawych inspiracji może być wyprawa wzdłuż odcinka drugiej po Wiśle najdłuższej rzeki Polski – Odry. W ramach weekendowego zwiedzania zainspirowanego przez sieć Best Western można odwiedzić trzy wyjątkowe miejsca, których prawa miejskie sięgają XIII wieku – Opole, Brzeg i Wrocław.
  • Up To Date Festival 2019. Muzyczna Uczta W Białymstoku Już We Wrześniu.
    Między 5, a 8 września 2019 w Białymstoku odbędzie się Up To Date Festival. Wydarzenie przyciąga ok. 8 000 gości i organizowane jest co roku. Wydarzenia festiwalowe odbywają się w różnych miejscach na terenie miasta – m.in. na Stadionie Miejskim, w Operze i Filharmonii Podlaskiej, a także na terenie Pałacu Branickich.

 
 
 

Menu

 Polski
Menu