Piotrków Trybunalski. Miasto, które łączy zamki, żeglarstwo i piwo.

19 mar 2019

Niespełna 20 lat temu Robin Williams wraz z reżyserem Kossovitzem przyjechał do Piotrkowa Trybunalskiego nakręcić film „Jakub Kłamca”. Aktor po przyjściu na plan zdjęciowy był przekonany, iż otaczająca go sceneria to dzieło ekipy filmowej. Gdy zdobywca Oscara dowiedział się, że sceny kręcone są w miejscach, które nie zmieniły swojego wyglądu od kilkudziesięciu lat był szczerze zdumiony.

Piotrków Trybunalski. Miasto, które łączy zamki, żeglarstwo i piwo.

Od tamtego czasu wiele się zmieniło, a wiele odnowionych obiektów i ciekawych miejsc w Piotrkowie Trybunalskim zachęca do odwiedzin. Sieć hoteli Best Western przygotowała listę najważniejszych zabytków w Piotrkowie i podpowiada, co warto zobaczyć w byłej stolicy wojewódzkiej.

Zamek w Piotrkowie Trybunalskim

Mało kto wie, iż Piotrków Trybunalski niegdyś był jedną z politycznych stolic Królestwa Polskiego. Król Jan Olbracht w 1493 roku na zjeździe zwołanym właśnie w tym mieście ustalił ostateczny kształt parlamentu polskiego z podziałem na Senat i Izbę Poselską. Nikogo więc nie powinien zaskoczyć fakt, że XV i XVI wiek to jedne z najważniejszych okresów w dziejach rozwoju miasta.

Wtedy również rozpoczęła się budowa królewskiej rezydencji, jaką był Zamek Królewski w Piotrkowie Trybunalskim. Budynek niewiele ma wspólnego z klasycznymi zamkami obronnymi, do jakich Polska i inne kraje europejskie nas przyzwyczaiły. Próżno szukać w nim fasad, czy też dziedzińca. Zabudowa została zaprojektowana w celach rezydencjonalno-reprezentacyjnych, dlatego też bardziej przypomina pałac w stylu gotycko-renesansowym.

Forma zamku „samotnej wieży” nie została wybrana przez przypadek. Na zlecenie króla Zygmunta I Starego architekt stworzył siedzibę, która stanowiła zewnętrzną manifestację pozycji i prestiżu suwerena. Wielu znawców architektury uważa, iż projekt ten wpisuje się w europejską tendencję stosowania wież dla rezydencji władcy. Najlepszymi przykładami są White Tower w Londynie oraz tak zwane stołpy budowane w średniowiecznej Francji. Zamek znajduje się niedaleko od centrum miasta. Wygodnym rozwiązaniem dla podróżujących będzie wybór hotelu Best Western w Piotrkowie Trybunalskim na ul. Grota-Roweckiego, który znajduje się 10 minut piechotą od zamku.

Żeglarstwo nie tylko na Mazurach

Żeglarstwo, kajakarstwo czy windsurfing. To tylko niektóre sporty, które można uprawiać nad Zalewem Sulejowskim. Oddalony o 30 km od Piotrkowa zbiornik wodny to idealne miejsce nie tylko dla fanów sportów wodnych, ale także świetna lokalizacja na wypoczynek z rodziną. W pobliżu znajdują się liczne restauracje i kawiarnie z widokiem na wodę. Ponadto Zalew Sulejowski leży przy granicy z Sulejowskim Parkiem Krajobrazowym, który należy do zespołu Nadpilicznych Parków Krajobrazowych. W rezerwatach żyje mnóstwo zwierząt, które stanowią niebywałą atrakcję nie tylko dla najmłodszych jak np. sarny, jelenie, dziki czy wiele różnych gatunków ptaków.

Best Western Hotel Trybunalski Hotele w Piotrkowie Travel Card

Coś dla miłośników piwa

Polska plasuje się w czołówce producentów piwa. Nie ma co ukrywać, lubimy piwo. I to nie od dziś, bo historia polskiego piwowarstwa sięga odległych czasów. Już Gall Anonim, a później Jan Długosz czy Thietmar opisywali sposób i kulturę picia tego trunku. Najstarsza wzmianka o Piotrkowskim piwie pochodzi aż z 1487 roku. Muzeum Piwowarstwa w Piotrkowie to obowiązkowe miejsce na mapie każdego amatora złotego napoju. W muzeum możecie zapoznać się z całym procesem produkcji piwa – od przygotowania słodu, aż po butelkowanie. Największą popularnością cieszą się spotkania z ekspertami z zakresu piwowarstwa, którzy zapoznają gości muzeum ze sztuką degustacji tego trunku. Podczas ciekawej prelekcji uczestnicy poznają różne gatunki piwa o wyjątkowych nazwach jak np. Piernikowy foch, Śmietanka czy Tajemnica króla.


Hotele powiązane z artykułem
Zobacz również pozostałe artykuły
  • Zwiedzanie Okolic Krakowa Śladami Jana Pawła II
    Jak mawiał sam Karol Wojtyła - "Mój Kraków, miasto mojego życia, miasto naszych dziejów...". Jednak nie tylko dawna stolica Polski związana jest z osobą papieża, ale także wiele miast w jej okolicy – m.in. Wadowice, Łagiewniki i Kalwaria Zebrzydowska. Zwiedzanie tych miejsc to podróż śladami Jana Pawła II.
  • Mało Znane Miejsca W Polsce, Którymi Się Zachwycisz!
    Meteorolodzy przewidują, że podczas najbliższych jesiennych tygodni czekają nas zarówno słoneczne, jak i pochmurne, deszczowe dni. Dla tych, którzy chcą wykorzystać każdy moment sprzyjającej aury, sieć jak nie stracić energii w podróży przygotowała listę mało znanych, ale zachwycających atrakcji turystycznych na mapie Polski, które warto zobaczyć.

 
 
 

Menu

 Polski
Menu