Sylwester i Nowy Rok w różnych zakątkach świata. Jak i kiedy jest obchodzony?

Sylwester i Nowy Rok w różnych zakątkach świata. Jak i kiedy jest obchodzony?

Sylwester kojarzy się zazwyczaj z koncertami pod gołym niebem pod miejskim ratuszem i huczną zabawą do białego rana w towarzystwie przyjaciół. Jednak w zależności od szerokości geograficznej sylwester na świecie wygląda zupełnie inaczej i nie zawsze świętuje go się w ostatnią noc grudnia. Wraz z kończącym się rokiem i rozpoczęciem kolejnego związane są też przeróżne noworoczne zwyczaje.

Najdłuższy sylwester na świecie trwa 4 dni!

Na najdłuższego sylwestra warto wybrać się do Szkocji – święto trwa tu wyjątkowo długo, bo aż przez 4 dni. W Edynburgu od 29 grudnia do 1 stycznia ma miejsce coroczny festiwal Hogmanay, czyli „ostatni dzień roku”. Wejście w nowy rok celebruje się w Edynburgu bardziej niż Boże Narodzenie – to najważniejsza szkocka uroczystość. Przez kilka dni odbywają się tam koncerty, występy artystyczne, a także efektowna parada z pochodniami, podczas której rytualnie pali się łódź Wikingów.

Koncert 31 grudnia pod edynburskim zamkiem i jeden z najefektywniejszych w Europie pokaz sztucznych ogni są zwieńczeniem czterodniowej, hucznej imprezy. Potem odwiedza się swoich znajomych. Tradycja głosi, że jeśli pierwszą osobą, która w Nowym Roku przekroczy próg domu będzie wysoki, ciemnowłosy mężczyzna, a nie blondyn jak wiking, zapewni to szczęście na kolejny rok. Szczególnie jeśli gość będzie miał ze sobą whisky i domowe ciasto. Rankiem urządzana jest też pierwsza w roku kąpiel w rzece Forth.

Najbardziej szalony sylwester jest w Rio de Janeriro

Sylwestrowy wieczór można spędzić na brazylijskiej, rozświetlonej plaży Copacabana w Rio de Janeiro, uczestnicząc w wydarzeniu „Reveillon” – najbardziej szalonym sylwestrze na świecie. Zespoły, tancerze, gorące rytmy samby i ładna pogoda sprawiają, że Brazylijczycy i mieszkańcy innych krajów bawią się tam do rana. Ciekawostką jest brazylijski dress code – tradycja nakazuje w sylwestrową noc ubrać się na biało, aby zapewnić sobie dobrobyt i przyjaźń w nowym roku.

Oprócz bieli warto mieć na sobie kilka innych kolorów: zielony, czyli symbol zdrowia, złoty i żółty symbolizujące pomyślność oraz czerwony, który kojarzony jest z miłością. Podczas zabawy do oceanu wrzuca się kwiaty – ofiarę dla bogini mórz Yemanji, postaci wywodzącej się z dawnych afrykańskich wierzeń. Kulminacyjnym momentem jest spektakularny pokaz sztucznych ogni, które są odpalane z pływających kilkaset metrów od brzegu łodzi.

Niezapomniane wrażenia znajdziesz w Tajlandii

Niezapomniana zabawa na plaży czeka też na osoby spędzające sylwestra w Tajlandii. Dyskotekowa muzyka, minibary, w których drinki serwowane są w kolorowych wiaderkach, skoki przez płonące obręcze i malowanie ciał fluorescencyjnymi barwami to przepis na szaloną imprezę do wschodu słońca, która często przeciąga się na kolejne noce (zob. hotele Best Western w Tajlandii).

Najbardziej rozpoznawalna zabawa sylwestrowa jest w Nowym Jorku

Najbardziej rozpoznawalna zabawa sylwestrowa jest w Nowym Jorku

Ci, którzy obchodzą sylwestra w Nowym Jorku, z pewnością powinni udać się na Times Square. Od 1904 r. wszyscy zbierają się w tym miejscu, aby przywitać Nowy Rok. Na co dzień jedno z najruchliwszych skrzyżowań, pełne jaskrawych billboardów reklamowych i telebimów mieści tej nocy nawet milion ludzi (zob. hotele Best Western w USA). Przyciąga ich wyjątkowy program artystyczny z udziałem najsłynniejszych gwiazd muzyki z całego świata. Znaną tradycją podczas nowojorskiego sylwestra jest Ball Drop, czyli opuszczanie gigantycznej kuli ważącej 6 ton z masztu przy gmachu przy Times Square. Tuż po wspólnym odliczeniu ostatnich sekund starego roku, punktualnie o północy, na plac zrzucana jest tona kolorowego konfetti.

Zazwyczaj spokojni Duńczycy tłuką porcelanę

Nowy rok w różnych krajach wiąże się z niebanalnymi tradycjami i zwyczajami. Duńczycy wierzą, że wiele kawałków potłuczonej porcelany oznacza, że posiadają lojalnych przyjaciół (zob. hotele Best Western w Danii). W sylwestra odwiedzają więc swoich sąsiadów i bliskich znajomych, tłukąc zastawę na ich wycieraczkach. Im więcej stłuczonej porcelany przed drzwiami, tym lepiej.

Hiszpanie zajadają się owocami

Hiszpanie również mogą pochwalić się nietypowym zwyczajem.  Wraz z wybiciem przez zegary północy w noc sylwestrową jedzą 12 winogron – jedno na każde uderzenie zegara. Tym samym witają Nowy Rok z ustami pełnymi owoców, bo przełknięcie wszystkich winogron w tak krótkim czasie nie udaje się wszystkim. Hiszpański rytuał ma gwarantować pomyślność i szczęście w nadchodzącym roku.

Nowy rok nie zawsze jest obchodzony 1 stycznia

Nowy rok nie zawsze jest obchodzony 1 stycznia

Co ciekawe nowy rok na świecie nie zawsze rozpoczyna się 1 stycznia. Nasi rosyjscy sąsiedzi witają kolejny rok dwa tygodnie po nas, czyli 14 stycznia, a w Wietnamie, Korei, Tybecie, Mongolii czy Chinach dopiero w lutym. W Wietnamie uroczystości związane z obchodami Nowego Roku są najważniejszym świętem i trwają aż trzy dni. Z tej okazji domy na południu Wietnamu są ozdabiane gałązkami moreli z kwiatami o 5 płatkach, a na północy – drzewkami mandarynkowymi z owocami lub gałązkami kwitnącej brzoskwini. Na ołtarzach umieszcza się arbuzy, które symbolizują pomyślność w nadchodzącym Nowym Roku. Z kolei w Korei obdarowuje się najbliższych prezentami, a w Chinach organizowane są spektakularne tańce lwów czy słynna parada smoków, której towarzyszą pokazy fajerwerków (zob. hotele Best Western w Chinach).

Podsumowanie

Niezależnie od tego w jakim miejscu na świecie spędza się sylwestrową noc i Nowy Rok, dobrym wyborem będzie zarezerwowanie pobytu w jednym z pośród ok. 4500 tys. hoteli sieci Best Western znajdujących się w ponad 100 miejscach na całym świecie. Przynależność do nagradzanego programu lojalnościowego Best Western Rewards®, z którego korzysta już ponad 40 mln podróżujących pozwala na zbieranie punktów za pobyt. Nigdy nie tracą one ważności i mogą być wymieniane na wizytę w każdym hotelu sieci.

Zobacz również pozostałe artykuły

 
 
 

Menu

 Polski
Menu