Spacer po Krakowie według przewodnika Best Western

Dawna stolica i miasto koronacyjne polskich monarchów, a także druga co do wielkości metropolia w kraju. Kraków, bo o nim mowa, to jedno z najpopularniejszych miejsc wśród Polskich oraz zagranicznych turystów. Best Western Hotels & Resorts w kilku krokach podpowiada, co warto zobaczyć w jego południowej części.

Spacer po Krakowie według przewodnika Best Western

  1. Przyroda - Spacer po południowej części Krakowa zacząć można od zwiedzenia utworzonego w 1961 roku rezerwatu przyrody Bonarka. Obszar ten, według szacunków naukowców, około 140 mln lat temu pokrywało morze, dlatego idąc wzdłuż wytyczonej specjalnie na potrzeby zwiedzających ścieżki edukacyjnej można podziwiać m. in. jego erozyjne dno i ślady pozostawione w skałach przez ślimaki, małże czy jeżowce. Spragnieni zieleni mogą wybrać się również do rodzinnego ogrodu działkowego Dębniki.

  2. Kraków robotniczy - Podczas wyprawy warto poświęcić czas także na zwiedzenie kompleksu kojarzonego głównie z robotniczą historią południowej części miasta. Dwór i teren dawnego zespołu osiedla robotniczego „Modrzejówka” w 2000 r. wpisany został do oficjalnego rejestru zabytków. Centralnym punktem kompleksu jest dawna willa Heleny Modrzejewskiej, charakteryzująca się murowaną konstrukcją z elementami drewnianymi, otoczona dobudowanymi później czternastoma parterowymi domami robotniczymi. Warto także wybrać się nieco dalej i zobaczyć teren byłych zakładów chemicznych, gdzie dziś mieści się inspirowane przemysłową historią terenu Centrum Handlowe Bonarka.

  3. Austriackie fortyfikacje - Wśród nieoczywistych pomysłów na spacer po Krakowie znajdują się również obiekty architektury obronnej, które śledzić można podążając szlakiem wybudowanej w XIX w. przez Austriaków Twierdzy Kraków. Południowa pętla Twierdzy obejmuje 41 kilometrów i szereg fortów, które stanowią idealny pomysł na wyprawę dla miłośników historii oraz militariów. Tym, którzy nie chcą przemierzać całego szlaku, lecz chętnie obejrzą kilka obiektów, łatwo będzie odnaleźć najbliższe z nich. Przykładowo, goście Best Western Efekt Express Kraków w pobliżu mogą obejrzeć fort reditowy Za Rzeką (Bronowice) czy ułamek muru będącego pozostałością fortu Krowodrze.

  4. Dawne dwory i pałace - Podczas zwiedzania Krakowa, nie sposób pominąć zabytkowych obiektów na jego mapie. W południowej części miasta znajduje się chociażby wybudowany w XIX w. dwór Włodzimierza Tetmajera. Nieopodal podziwiać można także dziewiętnastowieczną  Rydlówkę, w której od 1969 r. mieści się siedziba Muzeum Młodej Polski. Dwór Lucjana Rydla był miejscem jednego z najsłynniejszych wesel – ślub właściciela w swoim dramacie uwiecznił Stanisław Wyspiański. Na mapie zabytków warto zaznaczyć także pałac Lasockich. Doskonałą bazą wypadową będzie Best Western Galicya.

  5. Kulturalny Kraków - Choć miasto pełne jest wspaniałych zabytków związanych z polską historią, warto także poświęcić czas na odkrycie jego multikulturowego charteru. Ci, którzy ciekawi są śladów wyznawców judaizmu w dawnym Krakowie, mogą wybrać się do Centrum Kultury Żydowskiej. Pobyt w Q Hotel Plus Kraków, BW Premier Collection warto zabukować podczas Festiwalu Kultury Żydowskiej w Kazimierzu Krakowskim, będącym jednych z największych i najstarszych tego typu festiwali na świecie. Tym, którzy ciekawi są kultury azjatyckiej, z pewnością do gustu przypadnie powstałe z inicjatywy Andrzeja Wajdy Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”.

Best Western Hotel Galicya Hotele w Krakowie Travel Card


Hotele powiązane z artykułem
Zobacz również pozostałe artykuły
 • 5 Powodów, Dla Których Podróżowanie Solo Jest Fajne
  Czy warto pojechać w podróż solo? Zastanawiasz się czy warto pojechać w podróż solo? Przedstawiamy kilka powodów podróżowania w pojedynkę, które przekonają Cię, że wyjazdy w solo nie tylko dostarczają niezapomnianych wrażeń, ale uczą czegoś nowego.
 • Kalendarz Dni Wolnych W 2020 Roku. Kiedy Zaplanować Urlop?
  Początek roku to dobry moment, aby zaplanować urlop w pracy i podróże. Zwłaszcza, że w 2020 roku czeka Was sporo wolnego. Specjalnie dla czytelników naszego Poradnika przygotowaliśmy kalendarz dni wolnych w 2020 roku, a także praktyczne wskazówki kiedy zaplanować urlop.

 
 
 

Menu

 Polski
Menu