Motocyklem na szlaku Orlich Gniazd. Zobacz 3-dniowy plan zwiedzania!

Coraz więcej osób wybiera motocykl jako swój główny środek transportu. Nie ma co się dziwić, tras jest coraz więcej. Na motocyklu można przejechać całą Polskę, warto jednak sprawdzić wcześniej najciekawsze trasy.

motocyklem na szlaku orlich gniazd

Polska mapa drogowa skierowana do motocyklistów, oprócz dróg publicznych, przedstawia najciekawsze trasy objazdowe, które warto odwiedzić. Wybierając się na południe Polski, można na motocyklu zwiedzić Kraków i Zamek Królewski czy Katowicki Spodek. Jak jednak zaplanować swoją podróż?

Co to jest mikroadventure? Poznaj znaczenie terminu znanego podróżnika.

Podróż szlakiem Orlich Gniazd to typowa mikro przygoda. Zastanawiasz się, co dokładnie oznacza ten termin? Mikroadventure to inaczej krótka wycieczka, którą cechuje niezobowiązujący plan i luźne podejście do wytyczonej trasy. Znany podróżnik Alastair Humphreys upowszechnił ten termin i mikro przygodę określił jako „szukanie przygód w miejscach powszechnie znanych”. Według niego nie trzeba być podróżnikiem, by przeżywać przygody. Mikroadventure to prosta wyprawa dostępna dla każdego.  

Weekendowy plan wyprawy motocyklowej Szlakiem Orlich Gniazd. Ta weekendowa trasa zrobi na Tobie wrażenie!

Planujesz wyprawę motocyklową szlakiem Orlich Gniazd? Specjalnie dla Ciebie, przygotowaliśmy weekendowy plan wycieczki. To idealny pomysł na to, jak przejechać na motocyklu przez Szlak Orlich Gniazd w 3 dni, a przy okazji zwiedzić: Częstochowę, Katowice i Kraków. Motocyklowe trasy należy sprawdzić wcześniej na mapie lub skorzystać z mapy w telefonie. W ten sposób, jesteś wstanie wcześniej ustalić drogę przejazdu. Plan oczywiście można modyfikować według własnego uznania. Dobrze jednak przeanalizować mapę drogową, aby przejazd na motocyklu przez Polskę południową był przyjemnością.

Piątek:

 1. Katowice;
 2. Spodek;
 3. Pałac Goldsteinów;
 4. Pałac w Załężu;
 5. Dolina Trzech Stawów;
 6. Nocleg w Best Western Hotel Mariacki.

Sobota:

 1. Motocyklowy przejazd do Częstochowy;
 2. Klasztor na Jasnej Górze;
 3. Bazylika jasnogórska;
 4. Przejazd motocyklem przez Szlak Orlich Gniazd:
 • Ruiny zamku w Olsztynie,
 • Zamek w Mirowie,
 • Ruiny zamku w Bobolicu,
 • Ruiny zamku w Podzamczu,
 • Ruiny zamku w Smoleniu,
 • Zamek w Kokrzewiu,
 • Zamek w Ogrodzieńcu.
 1. Kraków.

Niedziela:

 1. Rynek w Krakowie;
 2. Kościół Mariacki;
 3. Zamek królewski;
 4. Kościół św. Idziego w Giebułtowie;
 5. Kaplica na wodzie;
 6. Jaskinie nietoperzy;
 7. Wieliczka.

Przejazd motocyklem przez Katowice. Co robić w mieście pałaców?

Swoją wyprawę warto zacząć od Katowic, miasta, które jest przez wielu turystów nazywane miastem pałaców. Będąc w tym mieście, trzeba zobaczyć pałac Goldsteinów czy pałac w Załężu, a także i przejść się Doliną Trzech Stawów. Nie należy zapominać o katowickim Spodku. Oprócz atrakcji turystycznych miasto oferuje rozbudowaną sieć gastronomiczną oraz kilka zabytkowych kościołów.

Dlaczego motocyklową podróż warto zacząć od Katowic?

Motocyklowe podróże bardzo często zaczynają się właśnie w Katowicach. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na dobry dojazd do innych miast. To również świetne miejsce do odpoczynku. Można zrelaksować się po podróży i zregenerować siły przed następną wyprawą. Ulubioną trasą wytrawnych motocyklistów jest droga w kierunku Częstochowy. Najlepiej wyruszyć w sobotę rano, aby mieć czas na spokojne przejechanie trasy oraz zwiedzanie Klasztoru na Jasnej Górze. To ostatni przystanek przed wyjechaniem na trasę Orlich Gniazd.

Szlak Orlich Gniazd — najpopularniejsza trasa motocyklowa

W Polsce jest wiele tras motocyklowych. Jedną z najpopularniejszych jest szlak Orlich Gniazd, który łączy Częstochowę z Krakowem. Cała trasa ma ok. 200 km i prowadzi poprzez Orle Gniazda, jurajskie zamki, fantastyczne warownie i inne zabytki. Nie można tego przegapić! Wyjeżdżając z Częstochowy należy pojechać w stronę Olsztyna, aby zobaczyć ruiny zamku królewskiego. Następnie zwiedzić zamek w Mirowie, Bobolicach, Smoleniu i skierować się do dawnego zamku w Kokrzewiu. W Podzamczu na zamku Ogrodzieniec można natknąć się na pojedynki rycerskie oraz zjeść staropolskie potrawy. Jazda motocyklem przez szlaka Orlich Gniazd to czysta przyjemność. Cała trasa charakteryzuje się dobrymi drogami, dzięki którym jazda na motocyklu będzie komfortowa i bezpieczna. Warto jednak nie ograniczać się do wytyczonej trasy i wprowadzić idee microadventure! Wyjazd poza wyznaczoną trasę może okazać się bardzo satysfakcjonujący. Można wtedy zobaczyć mało znane atrakcje, jak np. punkt widokowy w Jonaszówce czy Maczugę Herkulesa. Wybierając się w trasę objazdową, warto zaopatrzyć się w kamerę. Nagra ona trasy przejazdowe oraz uchwyci mijany krajobraz. Będzie to niezapomniana pamiątka. Nagrania video to bezpieczna forma przechowywania wspomnień z wyjazdów. 

Krakowski rynek – miejsce wpisane do księgi UNESCO. Co jeszcze można zwiedzić w Krakowie na motocyklu?

Kraków to od lat jedno z najczęściej odwiedzanych miast w Polsce, nie ma co się dziwić: zachwycający krakowski rynek wpisany do księgi UNESCO, Kościół Mariacki czy smok Wawelski. Często organizowane są różne akcje kulturowe, jak chociażby Festiwal Kina Niezależnego, należy więc przed przyjazdem sprawdzić na stronach internetowych zaplanowane wydarzenia. Kraków ma również bogatą ofertę gastronomiczną. Po podróży przez cały Orli Szlak koniecznie trzeba spróbować regionalnych potraw, jak: maczanka krakowska czy piszinger, które są oferowane w wielu krakowskich restauracjach. Kluczem jednak udanej podróży jest wybranie dobrego hotelu, aby kierowca mógł odpocząć po całodziennej jeździe. Południowa mapa Polski pokazuje, że Kraków i pobliskie miasteczka mają wyjątkowe i nietuzinkowe trasy motocyklowe, które trzeba zwiedzić.

Wybierz się na wycieczkę objazdową Krakowa i odwiedź Giebułtów z zabytkowym kościołem św. Idziego.

W niedzielę rano warto wybrać się na Zamek Królewski, po czym uciec z gwarnego miasta i skierować się w stronę malowniczych polskich wsi.  Dzięki nowym drogom przejazd przez okoliczne wsie i lasy będzie w pełni komfortowy. W celu poznania okolicy można pojechać na północ do Giebułtowa, gdzie znajduje się zabytkowy kościół św. Idziego, który został odbudowany w 1601 r. To malowniczy budynek, w którym zachowano zabytkowe fasady.  Kierując się dalej na południe, można natrafić na mało znane atrakcje, których nie ma na mapie turystycznej, jak np. kaplica na wodzie czy jaskinia nietoperzy. Podczas jazdy motocyklem warto nagrywać video z przejazdu np. za pomocą kamery na kasku kierowcy, uchwyci się wtedy piękne krajobrazy. Wracając z trasy, warto wybrać przejazd przez Kraków i pojechać Wieliczki, aby zobaczyć podziemne uzdrowisko.

Best Western Hotel Mariacki Hotele w Katowicach Travel Card

Sprawdzone hotele dla motocyklistów. Gdzie odpocząć w Krakowie i Katowicach?

Podczas planowania tras objazdowych, należy zwrócić uwagę na noclegi. Powinny być w dobrej lokalizacji oraz oferować parking motocyklowy. W Krakowie I Katowicach najlepiej odpocząć w hotelach Best Western: Best Western Premier Kraków i Best Western Hotel Mariacki, które oferują najwyższą jakość usług. Nawet po najbardziej męczącej trasie, w tych hotelach można odpocząć i zregenerować siły przed dalszą podróżą. Podróże na motocyklu, podobnie jak w samochodzie, wymagają od kierowcy koncentracji i stałej uwagi na drodze. Najważniejsze jest bezpieczeństwo na drogach, dlatego kierowca powinien przed każdą trasą być wypoczęty.


Hotele powiązane z artykułem

Zobacz również pozostałe artykuły

 • Urlop W Okresie Zimowym. Gdzie Jechać Na Wakacje W Styczniu?
  Urlop zimowy to świetna okazja, żeby spędzić czas w oryginalny sposób. Nie trzeba się przecież ograniczać do siedzenia w domu, oglądając seriale i pijąc gorącą herbatę z miodem. Można wyrwać się do innych miast i krajów!
 • Początki Marki Best Western Na Świecie I W Polsce
  Ponad 4700 obiektów w około 100 miejscach na świecie. 16 marek własnych. Przeszło 40 milionów użytkowników programu lojalnościowego. Te wszystkie składowe tworzą Best Western Hotels & Resorts - jedną z największych sieci hotelowych, jaką dziś znamy.

 
 
 

Menu

 Polski
Menu