Urlop w okresie zimowym. Gdzie jechać na wakacje w styczniu?

Urlop zimowy to świetna okazja, żeby spędzić czas w oryginalny sposób. Nie trzeba się przecież ograniczać do siedzenia w domu, oglądając seriale i pijąc gorącą herbatę z miodem. Można wyrwać się do innych miast i krajów!

 Urlop w okresie zimowym Gdzie jechac na wakacje w styczniu

Urlopowicze dzielą się na dwie podstawowe grupy: kochających zimę i kochających lato. Dla jednych i drugich można znaleźć doskonałą rozrywkę w czasie styczniowych wakacji. Gdzie zatem jechać na wakacje w styczniu?

Gdzie jest ciepło w styczniu?

W styczniu, najcieplej jest w miejscach, które są położone wokół równika (pas między zwrotnikiem raka a koziorożca). Dobrym przykładem jest wiecznie ciepły Egipt albo Kenia. Temperatury w tym okresie sięgają tam średnio 32 stopni Celsjusza (najniższa to 24 stopnie). Dodatkowo deszcz pada nie częściej niż przez pięć dni w miesiącu. Warto także zwrócić uwagę na temperaturę wody, która ma aż 28 stopni! W przypadku innych kontynentów należy sprawdzić Kubę. Słońce świeci tam przez ponad siedem godzin, a średnia temperatura to 27 stopni Celsjusza. Natomiast, kiedy potrzebne są ciepłe dni, ale nie upalne, można wybrać Republikę Zielonego Przylądka, gdzie nie ma zazwyczaj większych temperatur niż 25 stopni. Zaletą takich miejsc jest to, że deszcz prawie w ogóle nie pada w sezonie zimowym.

Wakacje w ciepłych krajach zimą. Oto nasze propozycje.

Wybierając się na wakacje do ciepłych krajów, dobrze jest pomyśleć o czymś więcej niż wysoka temperatura. W każdym zakątku świata można spotkać intrygujące zwyczaje i oryginalną kulturę. Planując wakacje w ciepłych krajach zimą, warto znać atrakcje, które tam czekają. 

Jakie są najciekawsze miejsca do wyjazdu zimą?

  1. Egipt - w tym miejscu ciężko jest trafić na złą pogodę. Liczne hotele nieraz są położone bezpośrednio przy pięknych, piaszczystych plażach. Punktem koniecznym do odwiedzenia jest Kair, czyli stolica Egiptu. To największe afrykańskie miasto ze wspaniałym Muzeum Egipskim, w którym znajduje się ponad 120 tysięcy takich eksponatów jak: mumie, biżuteria, broń czy rzeczy codziennego użytku. Nie można też ominąć legendarnych już piramid w Gizie. Uznane są za jeden z siedmiu cudów świata. Tuż obok można podziwiać olbrzymiego sfinksa, czyli lwa z głową człowieka.
  2. Madera - to portugalski archipelag o powierzchni 801 km2, który położony jest na Oceanie Atlantyckim. Zwiedzanie tego miejsca warto rozpocząć od stolicy, czyli Funchalu. Znajdują się tu liczne restauracje z pyszną kawą (zob. 9 Najbardziej Znanych Kawiarni Na Świecie Oraz W Polsce), klimatyczne uliczki, kolorowe drzwi, uzdrowiska, a nawet pomnik Ronaldo! Koniecznie trzeba spróbować lokalnego wina i kuchni. Ciężko spotkać te smaki w innym miejscu na świecie. Miłośnikom długich spacerów bardzo się spodoba Półwysep św. Wawrzyńca, gdzie są specjalnie wyznaczone trasy dla pieszych. Liczne klify i zatoczki oczarują każdego przechodnia.
  3. Tajlandia - to państwo graniczące z Laosem, Kambodżą, Malezją oraz Mjanmą (Brimą) cieszy się sporą popularnością wśród turystów. Tak jak w poprzednich przypadkach zwiedzanie warto rozpocząć od Bangkoku, stolicy kraju. Znajduje się tam Wielki Pałac Królewski, w którym umieszczony jest najważniejszy posąg Buddy w Tajlandii. Natomiast w prowincji Chiang Mai zobaczyć można wspaniały Elephant Nature Park, który istnieje od ponad dwudziestu lat. Osobiście można nakarmić, a nawet wykąpać słonia. 

Urlop w Krakowie zimą. Co robić w Krakowie w styczniu?

Żeby mieć udany urlop zimowy wcale nie trzeba opuszczać kraju. Co więcej, można zrezygnować z najbardziej oklepanych pomysłów jak wycieczka w zakopiańskie góry. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, ile ciekawych rozrywek oferuje zimą Kraków. Co robić w Krakowie w styczniu?

Co warto zobaczyć w Krakowie w tym czasie?

  1. Rynek Główny - do ósmego stycznia można natrafić na specjalny Bożonarodzeniowy Targ. Jest to miejsce, gdzie można kupić przepyszne jedzenie, które jest niedostępne w innych częściach kraju. Nie można zapominać o rozgrzewających grzańcach, które co roku podbijają serca wszystkich odwiedzających. Na pamiątkę warto kupić oryginalne rękodzieło jednego z lokalnych twórców.
  2. Szopki Bożonarodzeniowe - w tym wypadku jest na co popatrzeć. W każde święta mieszkańcy szykują szopki bożonarodzeniowe, które prezentują później przy pomniku Adama Małysza. Pomysłowość i kunszt tych wyrobów jest godny podziwu. Po Targach Bożonarodzeniowych szopki umieszczane są w Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.
  3. Muzeum Bursztynu - świetne miejsca dla turystów interesujących się dziejami bursztynu. Jedną z największych atrakcji jest spektrometr, którego osobiście można użyć, żeby sprawdzić, czy noszona biżuteria wykonana jest z prawdziwego materiału.
  4. Las Wolski - propozycja dla tych, którzy kochają kontakt z naturą. Jest to największy w kraju park leśny, który zimą pokryty jest piękną białą pierzyną. Warto zauważyć, że teren jest bardzo zróżnicowany - można natrafić na wzniesienia (do 120 m n.p.m.) oraz wzgórza (najwyższe liczy 358 m n.p.m). Na uwagę zasługuje także Kopiec Niepodległości im. Józefa Piłsudskiego.

Best Western Plus Kraków Old Town Hotel Hotele w Krakowie Travel Card

Gdzie zatrzymać się w Krakowie na weekend?

Kraków to idealne miejsce na spędzenie miłego weekendu – także zimą. Żeby wyjazd był w pełni komfortowy, warto pomyśleć o dobrym hotelu z wygodnym dojazdem do centrum Krakowa. Właśnie dlatego, polecamy zatrzymać się w jednym z hoteli Best Western, których w Krakowie jest aż cztery.


Hotele powiązane z artykułem

Zobacz również pozostałe artykuły

 
 
 

Menu

 Polski
Menu