Na co zwracać uwagę kupując narty? Przygotuj się do sezonu zimowego.

Wbrew pozorom, kupno nowych nart - zarówno dla amatorów, jak i osób doświadczonych - nie zawsze jest proste. Wszystko wiąże się z tym, że ich dobór powinien opierać się na własnych preferencjach, możliwościach i innych, równie ważnych kwestiach. Na co zwracać uwagę kupując narty?

Na co zwracać uwagę kupując narty

Kupno nowych nart. Długość, taliowanie, przeznaczenie.

Zakup nowych nart zwykle wiąże się z odpowiednim przygotowaniem. Należy je bowiem dobrać w taki sposób, aby jazda na nich sprawiała przyjemność i była w pełni bezpieczna. Warto też nadmienić, że opinie znajomych, rodziny czy przyjaciół nie zawsze okażą się pomocne. Wszystko dlatego, że każdy odczuwa jazdę inaczej i charakteryzuje się innym stylem jazdy. Przede wszystkim, na początku należy zastanowić się nad tym, czego w istocie oczekujemy od nart. Ważne w tej kwestii są bowiem długość, promień skrętu, przystosowanie do rodzaju terenu, a nawet dostosowanie do umiejętności ich właściciela. Co więcej, osoby początkujące nie powinny wybierać nart przeznaczonych do jazdy wyczynowej czy freestylowej. 

Długość nart. Jak dobrać narty odpowiedniej długości?

Pierwszym ważnym czynnikiem jest odpowiedni dobór długości nart. Ta kwestia, jest uzależniona, między innymi, od naszego wzrostu oraz wagi. Oprócz tego, długość sprzętu będzie miała poważny wpływ na to, w jaki sposób poruszamy się na stoku oraz na szybkość w trakcie jazdy. Osoby niedoświadczone, dopiero rozpoczynające swoją przygodę z nartami, powinny wybrać sprzęt długi. Gwarantuje on stabilność na ubitym śniegu. Odpowiednie mogą być też narty typu "Easycarver", które są lekkie i pozwalają jeździć niewielkim tempem. Osoby posiadające już pewne doświadczenie z nartami, powinny wybrać sprzęt typu "Allround". Długość nart ma przede wszystkim wpływ na wykonywanie skrętów. Przekłada się ona również na szybkość oraz zwinność.

Taliowanie w nartach.  Na co ma wpływ?

Równie ważne jest taliowanie w nartach. Kwestia ta ma związek z wcięciami w nartach. Osoby początkujące powinny dobrać narty, które nie mają wielkiego wcięcia, bądź też nie posiadają go wcale. Ma to wpływ na lepszą stabilizacją i utrzymanie równowagi. Osoby doświadczone mogą zakupić narty z wcięciami, które pozwolą na wykonywanie imponujących skrętów.

Narty z rockerem czy bez. Co to?

Kolejny czynnik, który należy brać pod uwagę przy kupnie nart jest to, że posiadają one rocker. Rocker to nic innego, jak odpowiedni kształt sprzętu i jego wygięcie. Początkujący powinni wybrać narty jak najbardziej szerokie, z najmniejszym zakrzywieniem z obu stron - zarówno z tyłu, jak i z przodu. 

Kupno nart używanych. Czy warto inwestować w używany sprzęt?

Z całą pewnością narty używane pozwalają zaoszczędzić nam fundusze. Mimo to, należy mieć na uwadze, że zdarza się, iż sprzęt z drugiej ręki posiada bardzo niebezpieczne defekty, które mogą na stoku doprowadzić do poważnych wypadków. Przy zakupie nart używanych, nie wolno sprzedawcy ufać na słowo i warto przetestować je przed kupnem. Aby uniknąć problemów, warto także poprosić o radę i pomoc osoby doświadczone, które mogą wprawnym okiem zauważyć uszkodzenia występujące w nartach z drugiej ręki.

Gdzie na narty w Polsce?

Nie da się ukryć, że w Polsce istnieje wiele stoków, które pozwalają jeździć na nartach. Najbardziej popularne centra narciarskie znajdują się między innymi w okolicach Krakowa, Katowic, a nawet Rzeszowa. Najbardziej znanym jest centrum narciarskie w Szczyrku. Gdzie jeszcze warto wybrać się na narty w Polsce?

Gdzie na narty blisko Katowic?

Nie da się ukryć, że w okolicach Katowic jest wiele ośrodków i stoków, na których można ćwiczyć swoje umiejętności narciarskie. Wśród nich wymienia się między innymi Bytom, Andrychów, Cisową oraz górę Żar (zob. Jak wejść na Śnieżkę zimą?). Nieco dalej od wspomnianego miasta znajduje się także Istebna i Wisła (około półtorej godziny jazdy samochodem w jedną stronę). Jeśli szukasz hotelu blisko Katowic, zarezerwuj teraz pobyt w Best Western Hotel Mariacki.

Best Western Hotel Mariacki Hotele w Katowicach Travel Card

Gdzie na narty blisko Krakowa?

Osoby mieszkające w Krakowie i w okolicach doskonale wiedzą, że świetnym stokiem jest na przykład Skomielna Czarna Ski oraz Kasina Ski w Kasinie Wielkiej. Są to jednocześnie jedne z najbardziej popularnych ośrodków nie tylko blisko Krakowa, ale także  w całej Polsce. Przejdź teraz do listy hoteli w Krakowie, w których warto zarezerwować nocleg.

Popularne trasy narciarskie w Europie

W Europie zdecydowanie najlepszymi trasami są kolejno Zermatt w Szwajcarii, Cortina d'Ampezzo we Włoszech, Chopok na Słowacji, a także Courchevel we Francji.


Hotele powiązane z artykułem

Zobacz również pozostałe artykuły

  • Jak Jest Obchodzone Halloween W Polsce I Na Świecie?
    Halloween to święto obchodzone na całym świecie. Ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. W różnych zakątkach świata tradycja obchodzenia święta duchów przybiera trochę inne formy. Dowiedz się, jak święto duchów obchodzone jest w Polsce i na świecie.
  • MOTOCYKLEM NA SZLAKU ORLICH GNIAZD. ZOBACZ 3-DNIOWY PLAN ZWIEDZANIA!
    Coraz więcej osób wybiera motocykl jako swój główny środek transportu. Nie ma co się dziwić, tras jest coraz więcej. Na motocyklu można przejechać całą Polskę, warto jednak sprawdzić wcześniej najciekawsze trasy.

 
 
 

Menu

 Polski
Menu