Weekend we Wrocławiu – co warto zobaczyć mając do dyspozycji dwa dni wolnego?

Coraz większą popularność zdobywają ostatnio tzw. city breaks. Pod tą nazwą kryje się krótki, zazwyczaj weekendowy wypad do większego miasta, takiego jak na przykład Wrocław. Stolica Dolnego Śląska to jedno z najchętniej wybieranych miast wśród turystów – zarówno tych z Polski, jak i z zagranicy. Przed przyjazdem warto zaplanować swój pobyt i wybrać najciekawsze miejsca, a także hotel z dobrą lokalizacją.

Weekend we Wrocławiu co warto zobaczyć mając do dyspozycji dwa dni wolnego

Muzeum Narodowe

W czasie II wojny światowej budynki dawnych wrocławskich muzeów zostały całkowicie lub w dużym stopniu zniszczone. Dlatego na siedzibę powołanego w 1947 roku muzeum wybrano gmach dawnego Zarządu Prowincji Śląskiej, który mimo zniszczeń nadawał się do odbudowy. Obecnie Muzeum Narodowe we Wrocławiu posiada cztery oddziały – Gmach Główny, Muzeum „Panorama Racławicka”, Muzeum Etnograficzne, a także Muzeum Sztuki Współczesnej w Pawilonie Czterech Kopuł. Panorama Racławicka we Wrocławiu to jedyne w swoim rodzaju dzieło sztuki w Polsce, przez wielu żartobliwie określane XIX-wiecznym obrazem 360°. Autorzy niezwykłego obrazu wykorzystali perspektywę i techniki optyczne, dzięki którym widz może się przenieść w inną rzeczywistość i epokę. Panorama cofa nas do czasów insurekcji kościuszkowskiej, konkretnie do bitwy pod Racławicami z 4 kwietnia 1794 roku. W rotundzie, w której eksponowana jest Panorama Racławicka, muszą być utrzymywane odpowiednie warunki. Zarówno temperatura, jak i wilgotność powietrza mają wpływ na konserwację zabytku. Co ciekawe, w podziemiach budynku Panoramy przewidziano także specjalne walce i bunkier, które zaprojektowano pod kątem ewentualnej konieczności ewakuacji dzieła. Płótno składa się z 14 zszytych ze sobą części, które w przypadku takiej sytuacji zostałyby rozprute i nawinięte na ogromne walce. Tak złożony obraz miał trafić do bunkra, który uchroniłby go nawet przed wybuchem bomby atomowej. Obecnie obowiązujące procedury w takich sytuacjach są jednak objęte tajemnicą. Z kolei Muzeum Etnograficzne posiada znakomitą kolekcję uli figuralnych, form piernikarskich, malowanych mebli, malarstwa na szkle, rzeźby i grafiki dewocyjnej. Ekspozycje prezentują również kulturę osadników z dawnych Kresów.

Sztuka współczesna we Wrocławiu

Pawilon Czterech Kopuł we Wrocławiu pełnił przez wiele lat różne funkcje, jednak od 2016 roku jest domem dla dzieł sztuki współczesnej. Obiekt wpisany został w 2006 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Można w nim oglądać prace najwybitniejszych polskich artystów, m.in. Pawła Althamera, Mirosława Bałki, Katarzyny Kozyry i Aliny Szapocznikow. Sam budynek robi niesamowite wrażenie na zwiedzających – jest przejrzysty, jasny i jednokondygnacyjny. Wybudowany został na początku XX wieku, a zaprojektował go Hans Poelzig, który uznawany jest za jednego z najważniejszych architektów wczesnego modernizmu. 

Rynek Główny we Wrocławiu

Rynek Główny stolicy Dolnego Śląska powstał w 1242 roku i ma 212 metrów długości i 175 metrów szerokości, co czyni go jednym z największych rynków staromiejskich Europy. Od samego początku służył jako plac targowy, gdzie handlowano pieczywem, tłuszczem, płótnem, wyrobami metalowymi. Nieco później także owocami i warzywami, rękodziełem i biżuterią. Warto zwrócić uwagę na kamieniczki w stylu renesansowym czy gotyckim. Rynek we Wrocławiu to tętniące życiem serce miasta, przepełnione zabytkami oraz smakami. W lecie warto wstąpić do jednej z licznych kawiarenek i skosztować miejscowych przysmaków, podziwiając piękno miejscowej architektury. Natomiast zimą na rynku odbywa się Jarmark Bożonarodzeniowy, który należy do największych i najpopularniejszych tego typu imprez w Polsce.

 Hotele we Wrocławiu Travel Card

Wrocławskie krasnale

Chodząc po ulicach Wrocławia nie sposób nie zwrócić uwagi na znajdujące się na każdym kroku krasnale. Nie wszyscy jednak wiedzą, że krasnale te są rodzajem wydarzenia artystycznego czy też zjawiskiem społecznym obejmującym cały Wrocław, który wywodzi się z lat 80. XX wieku. Wtedy to właśnie ruch „Pomarańczowej Alternatywy” organizował happeningi mające na celu ośmieszyć w sposób pokojowy system komunistyczny. Podczas tych wydarzeń w nocy z 30 na 31 sierpnia 1982 roku na transformatorze w dzielnicy Sępolno oraz na jednym z budynków na Biskupinie powstały dwa krasnale. Od tego czasu skrzat w pomarańczowej czapce stał się symbolem wrocławskich protestów i walki z ustrojem. Współcześnie figurki krasnali stały się integralną częścią przestrzeni miejskiej oraz zjawiskiem społecznym. Warto wziąć udział w zorganizowanych wycieczkach szlakiem krasnali czy w grach plenerowych. Ponadto, wydawane są mapy dla turystów chcących połączyć odnajdywanie kolejnych figurek ze zwiedzaniem Wrocławia.

 


Hotele powiązane z artykułem
Zobacz również pozostałe artykuły
  • Pomorze Z Best Western
    Słoneczne wakacyjne miesiące zachęcają do wypraw nad polskie morze, którego walory z roku na rok są coraz bardziej doceniane przez turystów z kraju i zagranicy. Pomorze bowiem to nie tylko piaszczyste plaże nad Bałtykiem, lecz także szereg atrakcji i historycznych miejsc. Wyprawa nad morze to także szansa by obejrzeć największe polskie porty czy Hel – początek Polski. Hotele Best Western podpowiadają, co warto zobaczyć podczas wyprawy nad Bałtyk.
  • Wakacje W Bielańsko-Tynieckim Parku Krajobrazowym W Okolicach Krakowa.
    Spokojne wakacje spędzone głównie na łonie natury to idealny sposób na zresetowanie się po intensywnym czasie w pracy. Miejscem idealnym na tego rodzaju odpoczynek jest Bielańsko - Tyniecki Park Krajobrazowy w okolicach Krakowa. Warto wybrać hotel, który zapewni odpowiednie warunki zarówno do relaksu w ciągu dnia, jak i do wieczornego wypoczynku. Takim hotelem jest Best Western Efekt Express Kraków.

 
 
 

Menu

 Polski
Menu